• 2011-08-30

Spektakl Jeppe w Teatrze Druga Strefa w Warszawie

9 i 10 września 2011 roku o godzinie 19.00 w Teatrze Druga Strefa w Warszawie będzie można obejrzeć spektakl pt. Jeppe w reżyserii Ewy Kalety.

Jeppe w reżyserii Ewy Kalety (zdjęcie z materiałów organizatora)

Jeppe w reżyserii Ewy Kalety (zdjęcie z materiałów organizatora)

Inspiracją spektaklu był film Larsa von Triera Idioci. Opowiada on historię członka zbuntowanej grupy ludzi, którzy symulując choroby psychiczne pozwalali sobie na przekraczanie norm społecznych.

Grupa rozpadła się, ale Jeppe pozostał wierny jej ideom. Powrót do rzeczywistości oznaczałby dla niego utratę pozornej, bo uzależnionej od łamania konwenansów wolności. Poza tym musiałby sobie uświadomić, że kobieta jego życia, Josephine, też należy do przeszłości.

Smutek i osamotnienie to cena jaką płaci za usprawiedliwiającą brak logiki wolność. Bohaterowi pozostają tylko emocje, jedyne prawo rządzące jego światem.

Pobyt w pokoju Jeppe to nie tylko okazja do uczestnictwa w chaotycznych wspomnieniach, ale i możliwość zmierzenia się z traumatycznymi przeżyciami, które są zazwyczaj spychane w podświadomość albo rozpamiętywane samotnie, w czterech ścianach.

Właśnie dlatego widz, świadek tych rozważań, musi zastanowić się nad tym, czym jest tak zwana normalność, która definiuje obłęd.

Odpowiedź na pytanie, czy Jeppe nie chce, czy nie może zmierzyć się z realnym światem to intymna podróż, w którą zabiera widza Marcin Zarzeczny. Reżyserii podjęła się laureatka warsztatów reżyserskich Monologi Krystiana Lupy, Ewa Kaleta.

Teatr Druga Strefa
ul. Magazynowa 14a
02-652 Warszawa

1 komentarz do artykułu “Spektakl Jeppe w Teatrze Druga Strefa w Warszawie”

  1. ewa

    bardzo słaba sztuka. absolutnie zmarnowany czas i pieniadze!!!
    to nie była inspiracja von Trierem tylko jakies dziwne podsumowanie filmu, wyrwane jego elementy. NIE polecam

Dodaj komentarz