• 2011-08-30

Okiem młodych

Od 14 do 16 października 2011 roku w Świdnicy będzie trwał Festiwal Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych.

Tomasz Wolski, Złota rybka (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Tomasz Wolski, Złota rybka (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Podczas tegorocznego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych publiczność będzie miała możliwość zapoznania się z twórczością polskiego dokumentalisty Tomasza Wolskiego, który będzie również Jurorem konkursu na najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

Tomasz Wolski to jeden z ważniejszych polskich dokumentalistów średniego pokolenia, umiejętny i cierpliwy obserwator, specjalizujący się w portretowaniu grup i społeczności. Jego twórczość charakteryzuje specyficzne poczucie humoru, a także umiejętność wydobycia pozytywnych aspektów rzeczywistości z miejsc, przestrzeni, po których na pierwszy rzut oka się tego nie spodziewamy.  Jego filmy nagradzane były na wielu festiwalach w karaju i za granicą m.in. na festiwalu Era Nowe Horyzonty, Krakowskim Festiwalu Filmowym, festiwalu Off Cinema, Los Angeles Film Festival, Sydney Flickerfest International Short Film Festival czy Festiwalu Palm Springs.

Wśród zaprezentowanych dzieł znajdzie się m.in pełnometrażowa Złota rybka – przejmujący, a zarazem ciepły i zabawny portret wychowanków krakowskiego domu pomocy społecznej, którzy przygotowują się do tytułowego przedstawienia oraz Szczęściarze niezwykła metafora narodzin, życia i śmierci, w obserwacji codziennego funkcjonowania pewnego Urzędu Stanu Cywilnego, w którym w bliskim sąsiedztwie funkcjonują pokoje rejestrujące narodziny, zgony i śluby. Oprócz nich pokazane zostaną dokumenty Klinika, Aktorzy, Pomału i H2O.

Festiwal Okiem Młodych adresowany jest  głównie do młodych filmowców, zarówno profesjonalistów, studentów szkół filmowych jak i amatorów, którzy zaproszeni są do udziału w konkursie na najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Nabór filmów do konkursu trwa do końca sierpnia, na zwycięzcę czeka główna nagroda w wysokości 5000 tysięcy złotych. Festiwal to także próba przybliżenia współczesnego kina dokumentalnego, pokazania jego kierunków rozwoju i najważniejszych reprezentantów mieszkańcom Świdnicy oraz wszystkim zainteresowanym z okolicznych miast.

Organizatorami Festiwalu są: Stowarzyszenie na Rzecz Rozkwitu Kreatywności Spring’04, Fundacja Visionica, Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego Odra-Film.

14 – 16 października 2011 r.
Świdnica

Dodaj komentarz