• 2011-08-30

Magdalena i Ludomir Franczak Dom

2 września 2011 roku o godzinie 17.00 w Baszcie Czarownic i 18.00 w Galerii Kameralnej odbędą się wernisaże wystawy Dom Magdaleny i Ludomira Franczak. Wystawa będzie czynna do 2 października 2011 r.

Wystawa Dom ma charakter intermedialny i składa się z dwóch uzupełniających się wzajemnie przestrzeni – galerii Kameralnej oraz Baszty Czarownic. Artyści – Magdalena i Ludomir Franczak – podejmują się narracji na temat idei miejsca, pamięci i przemijania.

Z piwnicy wyszła staruszka tajnym przejściem w podłodze – wprost do salonu. Wszędzie wisiały trofea myśliwskie, a ona rozglądała się ogarniając przestrzeń swoim wścibskim spojrzeniem

Magdalena Franczak

Intencją ewolucji jest, abyśmy stali się podróżnikami. Osiadły tryb życia przez jakikolwiek okres czasu – w jaskini, czy na zamku, był tylko sporadycznym stanem w historii człowieka… Jesteśmy podróżnikami od urodzenia. Nasza szalona obsesja na punkcie postępu technologicznego jest odpowiedzią na bariery na drodze postępu geograficznego.

Bruce Chatwin (Ludomir Franczak Opuszczone)

Magdalena Maria Franczak jest z wykształcenia malarką; w działaniach artystka interdyscyplinarna posługująca się różnymi mediami w zależności od potrzeby realizowanego projektu (malarstwo, rysunek, fotografia, performance). Członkini polsko-niemieckiej grupy AOUA (Academy of Ugly Arts). Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Słupska (2005 i 2008), trzykrotna stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego (2009, 2010, 2011).

Wystawia w galeriach w Polsce (m.in. Wozownia w Toruniu, BGSW w Słupsku, Wieża Ciśnień w Koninie, Arsenał w Poznaniu) i za granicą (Kanada, Portugalia, Dania, Niemcy, Rosja). Wchodzi w przestrzeń teatralną projektując kostiumy, scenografie i plakaty, działając performatywnie, oraz w przestrzeń publiczną – poprzez wielkoformatowe murale i maleńkie widoczki zakopywane z dziećmi w różnych miejscach Polski i Europy.

W swojej twórczości porusza problem ciała, jego opresji i kondycji. Krąży wokół mitologii i rytuałów dzieciństwa. Bada proces pamięci i wyobrażeń, odczarowuje lęki i strachy. Fascynują ją genetyczne kurioza, włochate stwory i symbole kartograficzne.

Ludomir Franczak jest artystą multimedialnym. W latach 1995 – 2000 studiował konserwację i restaurację dzieł sztuki na wydziale sztuk pięknych w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (dyplom w 2002). Jest także podwójnym stypendystą Bornholms Hojskole w Danii (grafika, malarstwo, fotografia).

Od wielu lat zajmuje się także działaniami teatralnymi. Współpracował z teatrem rondo i uczestniczył w wielu spektaklach, które były prezentowane m.in. w Polsce, Portugalii, Danii i we Włoszech. W wolnych chwilach zajmuje się również kostiumologią i scenografią. Brał udział w wielu wystawach w ( galerie w Genewie, Svaneke, Goteborgu, Bydgoszczy).

2 września 2011 roku
godz. 17.00, Baszta Czarownic, Słupsk, Al. F. Nullo 8
godz. 18.00, Galeria Kameralna, Słupsk, ul. Partyzantów 31a
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku

Dodaj komentarz