• 2011-08-30

Teatr Baj Pomorski zaprasza w nowym sezonie 2011/2012

Teatr Baj Pomorski w Toruniu rozpoczyna nowy sezon teatralny 2011 – 2012. 17 września 2011 roku odbędzie się premiera Makbeta w inscenizacji i reżyserii Zbigniewa Lisowskiego.

Makbet (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

Makbet (zdjęcie pochodzi z materiałów prasowych)

W Teatrze już od połowy sierpnia trwają intensywne próby do premiery, która mocnym akcentem rozpocznie nowy sezon. Zbigniew Lisowski przygotowuje inscenizację Makbeta. Już od 4 września w repertuarze teatru lubiane przedstawienia dla najmłodszych.

Wielką tragedię Szekspira Lisowski czyta jako studium człowieka zarażonego ambicją i żądzą, który ulega najmroczniejszych podszeptom drzemiącym gdzieś na dnie duszy. Dramat bohaterów Makbeta interpretuje poprzez teorie jungowskie, szczególnie zwracając uwagę na związek świadomości, podświadomości i nieświadomości. Działanie postaci jawi się wtedy jako proces uwikłany w różne konflikty i zależności, nie do końca uświadamiane, determinowane dodatkowo przez kulturę i struktury społeczne.

Trzy wiedźmy szekspirowskie to u Lisowskiego Intuicja, Pragnienie i Rozsądek. One też rozporządzają symbolami ze skarbnicy pamięci zbiorowej ludzkości. Całą rzeczywistość sceniczną organizuje Trickman – przewodnik przedstawienia, który zagłębia się w podświadomość wszystkich bohaterów jak w kolejne kręgi piekła. Przez cały czas przypomina też widzom, że jesteśmy w teatrze, a ten – jak mówił Hamlet – jest zwierciadłem duszy.

Scenografia przedstawienia nasycona jest obrazami Hieronima Boscha i Salvadora Dalego, poddanymi współczesnej artystycznej interpretacji przez Pavla Hubičkę. Piotr Nazaruk napisał muzykę ze sporą dawką ostrego brzmienia i kontrapunktów.

Ważnym zabiegiem interpretacyjnym dla spektaklu jest zastosowanie songów w toku akcji scenicznej, rozpisane wielu tekstów na sekwencje muzyczne i wykorzystanie piosnek: Ty człowiek jesteś zespołu Lao Che oraz fragmentu Nie żyję ponad stan Kazika Staszewskiego. Z tego właśnie utworu pochodzi pytanie, które aktorzy zadają widzom na początku przedstawienia: Co poczniecie, jeśli okaże się, że Boga nie ma?

Premiera 17 września (sobota, godz. 18:00).

Do końca roku 2011 na deskach Baja Pomorskiego wystawione zostaną jeszcze dwie premiery. Najmniejszy bal świata Maliny Prześlugi w reż. Pawła Aignera będzie widowiskiem, w którym współcześni rodzice i dzisiejsze dzieci na pewno zobaczą kilka sytuacji dobrze znanych z codzienności.

Królewna Migawka to ten typ małej księżniczki, która nie lubi być posłuszna i sporo kaprysi, ponieważ ma wielką potrzebę niezależności. Nieostrożnie wypowiedziany czar sprawia, że rodzice znikają. Życie bez nich pełne jest jednak trudności, dlatego wyrusza w magiczną podróż, aby ich odzyskać.

W tej premierze wystąpi nowy aktor, który od września dołączy do toruńskiego zespołu – Krzysztof Parda. Jeszcze przed końcem roku kameralne przedstawienie dla najmniejszych widzów, już od 1 roku życia do 3 lat, przygotują aktorzy Teatru Baj Pomorski: Marta Parfieniuk-Białowicz, Edyta Soboczyńska i Mariusz Wójtowicz.

Zaproszą dzieci i rodziców do niezwykłej przestrzeni, w której kolor, kształt i dźwięk będą najważniejszymi znakami. Premiera Przytulaków, czyli entliczka pentliczka odmieni teatralną kawiarnię, bo właśnie ona będzie miejscem wspólnego spotkania aktorów i najmłodszych widzów.

Na 2012 rok do współpracy zostali zaproszeni Ireneusz Maciejewski i Konrad Dworakowski. W sumie w najbliższym sezonie Teatr Baj Pomorski przygotuje 5 premier. Tak widzowie najmniejsi, jak i młodzież oraz dorośli znajdą tu propozycje dla siebie.

Najbliższe miesiące to dla teatru również organizacja dwóch międzynarodowych Festiwali. Na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA (22 – 28 października 2011) będzie można obejrzeć przedstawienia teatrów z Czech, Kanady, Niemiec, Słowacji, Włoch i spektakl polskie. 11 monodramów w wykonaniu aktorów z Polski, Białorusi, Słowacji i Ukrainy złoży się na program 26 Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora (18 – 20 listopada 2011).

W październiku zakończy się międzynarodowy projekt teatralny Latający Festiwal – Rodzina i dziecko we współczesnej Europie. Iwano-Frankowsk (Ukraina) oraz Ostrava (Czechy) to ostatnie miejsca latającego festiwalu, gdzie spotkają się wszyscy partnerzy projektu i zaprezentują przedstawienia, które są owocem dwuletniego programu.

Projekt jest efektem współpracy teatrów: Stare Divadlo Nitra, Divadlo Loutek, Ostrava, Kaunas Puppet Theatre, Akademicki Teatr Lalek im. M. Pidgiryanki i Teatru Baj Pomorski jako koordynatora. Został on zrealizowany w ramach programu KULTURA 2007 – 2013 ze środków Komisji Europejskiej oraz Gminy Miasta Toruń.

Teatr pozyskał na wszystkie działania partnerów niespełna 260 tyś Euro. Dzięki współpracy narodził się już pomysł kontynuacji projektu w formie pięcioletniego programu z przynajmniej ośmioma teatrami zagranicznymi. W 2012 roku Teatr Baj Pomorski będzie składał wniosek do Komisji Europejskiej na jego realizację.

Już od pierwszej niedzieli września w repertuarze teatru przedstawienia dla najmłodszych Wschód i zachód słonia, Historia Calineczki oraz Słowik. Niezwykła podróż Słoniczki po krainie bananów i kokosów, historia dziewczynki podobnej do elfów oraz orientalny świat chińskiej kultury powstają na scenie za sprawą aktorów i różnych form teatru lalek.

Teatr Baj Pomorski
ul Piernikarska 9
87 – 100 Toruń

Dodaj komentarz