• 2011-08-26

Olena Leonenko wystąpi w Kaliszu

8 października 2011 roku o godz. 19.00 w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu w ramach cyklu A my tak łatwopalni wystąpi Olena Leonenko.

Olena Leonenko, fot. Hanna Prus (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Olena Leonenko, fot. Hanna Prus

Artystka zaprezentuje w Kaliszu program zatytułowany Jesienin poeta przeklęty. Leonenko jest nie tylko pieśniarką, ale także kompozytorką, aktorką, choreografem. Urodziła się w Kijowie, ale od 1990 roku na stałe mieszka i tworzy w Polsce. Jest autorką muzyki do ponad 20 przedstawień teatralnych i telewizyjnych.

Współpracowała m.in z: Krystianem Lupą, Agnieszką Glińską, Krzysztofem Warlikowskim, Zbigniewem Zapasiewiczem oraz Maciejem Dejczerem. Zagrała w filmach i serialach w reżyserii, m.in.: Władysława Pasikowskiego – Glina, Agnieszki Holland – Ekipa, Katarzyny Adamik – Podwórko bezdomnych.

W swoim repertuarze ma ponad 500 ludowych pieśni rosyjskich, ukraińskich i polskich. Nagrała do dziś dwie płyty: Miłość po rosyjsku i Noc z Wertyńskim. Obie w duecie z gitarzystą i aranżerem Markiem Walawenderem.

Od listopada 2009 roku można ją oglądać w Teatrze Ateneum w spektaklu muzycznym Jesienin według scenariusza Janusza Głowackiego i w reżyserii Józefa Opalskiego. Bohaterem spektaklu jest tragiczne i szalone życie Sergiusza Jesienina  – poety, który dla starszych Rosjan jest rodzajem świętego, dla młodszych zaś – rosyjskim Jimem Morrisonem.

8 października 2011 r., godz. 19.00
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu
ul. Łazienna 6
Kalisz

Dodaj komentarz