• 2011-08-26

Warszawska Jesień

Od 16 do 24 września 2011 roku w Warszawie odbywał się będzie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, plakat (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, plakat (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Warszawska Jesień jest festiwalem zasłużonym, z ogromną tradycją, czymś w rodzaju świadka historii. Jest to jedyny w Polsce festiwal o randze i skali międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej, przez wiele lat jedyna tego rodzaju impreza w środkowej i wschodniej części Europy.

W ramach festiwalu zostanie przedstawiona  muzyka, która nie jest jedynie skupiona na sobie, lecz która otwiera się na otaczający świat, komentuje go, pragnie go zmieniać. Chodzi o rzeczywistość wokół nas i o postawy kompozytorów, którzy zabierają głos w sprawach społecznych, politycznych, dotyczących współczesnej cywilizacji.

Jeśli Jesień podejmuje temat muzyki zamieszanej w rzeczywistość, to nie po to, by na powyższe pytania dawać konkretne odpowiedzi. Te pozostawia dla indywidualnych rozstrzygnięć słuchaczy, pragnie zaprosić ich do dyskusji.

Będzie można usłyszeć szereg dzieł o charakterze dokumentalnym. Na przykład w koncercie inauguracyjnym kompozycję Strange News Rolfa Wallina z tekstem Josse de Pauwa, przeznaczoną na orkiestrę, aktora i projekcję wideo i poruszającą problem dzieci-żołnierzy w Afryce. Tekst i warstwa wideo wykorzystują materiał reportażu telewizyjnego zrealizowanego w 2006 roku w Ugandzie i Kongu.

Sopranistka Pia Freund oraz Plus Ensemble przedstawią monodram Lotty Wennäkoski λελελε Lelele. Autorką warstwy wizualnej – zdjęć i filmu wideo – jest Elina Brotherus. W warstwie słownej kompozytorka wykorzystała autentyczne wypowiedzi kobiet uprowadzonych z Europy Wschodniej i sprzedanych na Zachód w celach prostytucji.

W dziele Philla Niblocka The Movement of People Working tematem jest praca ludzkich rąk, jej powtarzalność, uporczywość, magia. Kompozycja ma formę koncertu-instalacji i wykorzystuje przestrzenną projekcję dźwięku elektronicznego oraz filmy prezentowane na trzech ekranach.

W programie, między innymi utwory następujących kompozytorów: Henryk Mikołaj Górecki, Rolf Wallin, Phil Niblock, Yannis Kyriakides, Heiner Goebbels, Tomasz Sikorski, Luciano Berio, Krzysztof Penderecki, Perttu Haapanen, Lotta Wennäkoski, Roman Berger, Agata Zubel, Carola Bauckholt, Karlheinz Stockhausen, Frederic Rzewski, Luigi Nono, Andrzej Krzanowski.

Jak zawsze muzyka współczesna w najlepszym wykonaniu, między innymi: London Sinfonietty, Orkiestry Wieku Oświecenia, musikFabrik, Neue Vocalsolisten, NOSPR, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej.

16-24 września 2011 r.
Warszawa

Dodaj komentarz