• 2011-08-26

Mandragora w Krakowie

4 września 2011 roku o godz. 20.00 w Willi Decjusza w Krakowie z okazji Jubileuszu 15-lecia swojej działalności i odnowienia Willi Decjusza odbędzie się spektakl Michała Znanieckiego Mandragora.

Mandragora, fot. M. Grotowski (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Mandragora, fot. M. Grotowski (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Mandragora to historia człowieka, everymana, który chciał stać się kimś innym  – lepszym, modniejszym … Opowieść skupia się wokół Monsieur Jourdaina, bohatera z molierowskiego Mieszczanina szlachcicem.  Jourdaina zachwyca wszystko to, co wiąże się z wyższymi sferami. Chcąc dorównać szlachcie, bierze lekcje muzyki, tańca, fechtunku. Zatrudnia nawet nauczyciela filozofii, aby móc swobodnie poczuć się w towarzystwie.

Mandragora, to przejście z everymanem przez molierowską komedię dell’arte, wpisaną w szerszy kontekst. Plenerowa forma spektaklu sprawi, że przygody i doświadczenia głównego bohatera staną się każdemu jeszcze bliższe i będzie mógł w nich uczestniczyć.

Publiczność, siedząca przed fasadą budynku będzie miała okazję obserwować wszystkie okna, balkony i galerie, które zostaną wypełnione światłem i ruchem. Odkryje to nieznane oblicze architektury i kompozytorów – Szymanowskiego, Lullego, Straussa, którzy w swoich dziełach odwoływali się do Mieszczanina szlachcicem. Ogród i fasada Willi zamienią się w bajeczną krainę, pełną muzyki, tańca i kolorów.

scenariusz i reżyseria: Michał Znaniecki
kostiumy: Tomasz Jacyków
choreografia: Iwona Pasińska
muzyka: Karol Szymanowski, Jean-Baptiste Lully
kierownictwo muzyczne: Krzysztof Słowiński
premiera: czerwiec 2011, Plac Wolności w Poznaniu
gość specjalny: Wojciech Malajkat

4 września 2011 r., godz. 20.00
Willa Decjusza
Kraków

Dodaj komentarz