• 2011-08-25

Lato – red sun

2 września 2011 roku o godz. 20.00 w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu z okazji Jubileuszu 15-lecia swojej działalności i odnowienia Willi Decjusza odbędzie się spektakl Thierrego Verger’a  Lato – red sun.

Lato – red sun (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Lato – red sun (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Słońce delikatnie pieści naszą skórę swoim dotykiem. Uśmiechamy się do tych chwil, jak w rajskim ogrodzie, kiedy jeszcze owoc grzechu nie oddzielał nas od innych. Nasze zmysły inicjują wyprawę poza horyzont. Ożywione marzeniem kobiet i mężczyzn, których wzrok wpatrzony w drogę, o porannej rosie, budzi niepokój.

Lato, przedstawione przez Polski Teatr Tańca, nie jest radosnym czasem beztroskiej zabawy. Pod czerwonym słońcem nie jest błogo, ale niebezpiecznie; atmosfera przytłacza i niepokoi. Tytuł przedstawienia, przywodzący na myśl ciepłe, jasne miesiące, zdaje się zapowiadać spektakl radosny i lekki. Słońce, będące głównym motywem widowiska, przybrało w nim jednak nienaturalny, czerwony kolor, który zalewając scenę i tancerzy krwawą poświatą, niepokoi i wprowadza nastrój niepewności, wręcz niebezpieczeństwa.

 Portal Moje Miasto, Duszne lato pod czerwonym słońcem

Thierry Verger urodził się w Noumea w Nowej Kaledonii. Jego korzenie związane są z malezyjskim plemieniem, którego, jeden z przodków był wodzem, a inny uzdrowicielem. Od 18 roku życia Thierry mieszka we Francji. Obecnie jest wykładowcą w dwóch prestiżowych szkołach tańca w Paryżu: Studio Harmonic i Le Centre International Danse Jazz. Jest założycielem, dyrektorem i choreografem Balet Dans & Co oraz Compagnie Thierry Verger.

Tworzy choreografie i prowadzi działalność pedagogiczną w Europie, USA, Japonii i Izraelu. Z Polskim Teatrem Tańca rozpoczął współpracę w roku 2006 w ramach Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego, jako pedagog modern jazz underground. Syntetyzując różne elementy modern jazz i physical dance, tradycje Bliskiego Wschodu i sztuk walki, utworzył unikalny styl tańca, odwołujący się do instynktu, wyobraźni, indywidualności. W swojej pracy choreograficznej podkreśla znaczenie osobowości i tożsamości tancerza.

2 września 2011 r., godz. 20.00
Polski Teatr Tańca
ul. Kozia 4
Poznań

Dodaj komentarz