• 2011-08-25

Szwarc, mydło i powidło

25 sierpnia 2011 roku o  godz. 16.00 w Muzeum Etnograficznym w Toruniu w ramach cyklu Etnoczwartek odbędzie się spotkanie na temat Szwarc, mydło i powidło czyli o wiejskim handlu.

Tajemnice codzienności, fragment ekspozycji, fot. Jacek Chmielewski (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Tajemnice codzienności, fragment ekspozycji, fot. Jacek Chmielewski (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Współczesny człowiek ma nieustanną możliwość robienia zakupów, ogranicza ją wyłącznie zasobność jego portfela. Otacza go mnóstwo sklepów, do dyspozycji są wielkie centra handlowe, można też robić zakupy przez Internet. Nikt nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie produktów, których potrzebuje. Dlatego zakupy są koniecznością. Jednocześnie większość ludzi bardzo lubi i chce je robić. Podobno współczesny człowiek to przed wszystkim konsument.

A jak wyglądał handel na wsi 100 lat temu? Gdzie i kiedy mieszkańcy wsi sprzedawali swoje produkty i kupowali niezbędne towary? Czy wiesz, że sprzedaż nie mogła się odbyć bez targowania? Dlaczego krowę należało sprzedawać z postronkiem, a konia z uzdą? Czy wiesz co to był litkup?

Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać na ostatnim wakacyjnym Etnoczwartku w Muzeum Etnograficznym. Będzie można dowiedzieć się również kiedy na wsi pojawiły się sklepiki. I dlaczego można było w nich dokonywać transakcji nie mając pieniędzy. Do poznania również tajniki ważenia i mierzenia za pomocą przyrządów z muzealnej kolekcji. Zdecydowanie odmienne od współczesnych były dawne miary i wagi. Kilogramy, dekagramy i gramy bezpowrotnie stracą swoją oczywistość.

Spotkanie poprowadzą: Olga Kwiatkowska i Grażyna Szelągowska

25 sierpnia 2011 r., godz. 16.00
Muzeum Etnograficzne
Toruń

Dodaj komentarz