Festiwal Wilno w Gdańsku

W dniach od 6 do 11 września 2011 roku w Gdańsku będzie miała miejsce czwarta edycja festiwalu prezentującego najnowszą sztukę litewską Wilno w Gdańsku.  Na tegoroczną edycję Festiwalu złożą się wystawy, koncerty, projekcje filmów, animacja. Towarzyszyć im będzie tradycyjny jarmark prezentujący rękodzieło litewskie.

Plakat Festiwalu Wilno w Gdańsku (plakat pochodzi z materiałów udostępnionych przez organizatora)

Plakat Festiwalu Wilno w Gdańsku (plakat pochodzi z materiałów udstepnionych przez organizatora)

Festiwal Wilno w Gdańsku wynika z diagnozy, iż pomimo bliskości geograficznej ciągle niewiele wiemy o naszym sąsiedzie. W Polsce nadal rzadko prezentowane są dokonania artystów współczesnych z Litwy. Osiągnięcia naszych sąsiadów na polu kulturalnym stanowią obszar terra incognita.

Wystawy

Do tej pory w ramach projektu wystawienniczego Wilno w Gdańsku prezentowani byli artyści z różnych pokoleń, tak o międzynarodowej sławie , jak i twórcy młodego pokolenia. Pozostając przy tej formule w tegorocznej edycji Festiwalu organizatorzy zaprezentują prace duetu artystycznego S&P Stanikas, Ignasa Krungleviciusa oraz grupy Cooltūristės.

9 września 2011 r., godz. 18.00, CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1

S&P Stanikas
Artyści o ugruntowanej międzynarodowej sławie, reprezentowali Litwę na 50. Biennale w Wenecji (2003). W swojej wypowiedzi sięgają po klasyczne media: fotografię, rysunek, rzeźbę. Polityka interesuje artystów jako wypadkowa ludzkiej kondycji. To ona jest przedmiotem analiz wyrażonych inteligentnie, ironicznie oraz z dobrym warsztatem.

Najgłośniejszą prezentacją artystów była wystawiennicza trylogia zapoczątkowana na 50. Biennale w Wenecji (2003) pokazem World War. W Gdańsku pokażą Accordion and Fortepiano prezentowane m.in.: w paryskim Centre Pompidou (2008).

Ignas Krunglevicius

W swoich pracach egzaminuje psychologię igrania z władzą, mechanizmy kontrolujące umysł. Inspirację do swoich działań czerpie z oryginalnych dokumentów kryminalnych oraz przesłuchań policyjnych. Prezentowana w CSW Łaźnia video instalacja Confessions, jest zapisem zeznań przestępców zredukowanych do poziomu ich emocji bez możliwości rozpoznania motywu zbrodni.

9 – 11. 09. 2011 r.
Cooltūristės Przestrzeń publiczna

Grupa Cooltūristės powstała w 2005 roku w Wilnie. Jej skład stanowią występujące anonimowo artystki i teoretyczki sztuki. Ich twórczość konfrontuje się z kwestiami gender i przestrzeni publicznej. Nazwa grupy nawiązuje do litewskiego słowa kultūristė, oznaczającego kulturystkę, oraz do kultury i turystyki. Gdańska interwencja Cooltūristės dotykać będzie problemu wolności politycznej i wolności jednostki i skupiać się będzie wokół postaci, urodzonej w Gdańsku aktorki Jadwigi Jankowskiej-Cieślak.

Koncerty

Muzyczna odsłona Festiwalu Wilno w Gdańsku po raz kolejny połączy na scenie instrumentalistów z Litwy i Polski.

9 września 2011 godz. 18.00, Targ Węglowy– Saulės Broliai
9 września 2011 godz. 20.00, Centrum Św Jana, ul. Świętojańska 50 – Alina Orlova
10 września 2011 godz. 18.00, Targ Węglowy – Marga Muzika
10 września 2011 godz. 20.00 Centrum Św Jana, ul. Świętojańska 50 – Tomas Dobrovolskis & Saulius Petreikis / Meadow Quartet
11 września 2011 godz. 13.30, Kościół Św. Jakuba, ul. Wałowa 28 – Marga Muzika
11 września 2011 godz. 20.00, Centrum Św Jana, ul. Świętojańska 50 – Koncert Finałowy Festiwalu
W koncercie udział wezmą: Grażyna Auguścik, Jan Maksimović, Michał Jelonek, Joszko Broda, Saulius Petreikis, Olo Walicki, Jarosław Bester, Tomas Dobrovolskis

Nowe kino litewskie

6-8 września, Świetlica Krytyki Politycznej w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 35

Podczas tegorocznego festiwalu „Wilno w Gdańsku” wspólnie z Krytyką Polityczną organizatorzy proponują widzom zapoznanie się z młodym, litewskim filmem o tematyce społeczno-politycznej. Prezentowane filmy stanowić będą platformę do pokazania problemów, z którymi boryka się współczesna Litwa. Projekcje będą okazją do zapoznania się z niepokazywanymi wcześniej w Polsce produkcjami kinematografii litewskiej oraz do spotkania z twórcami.

Porno Melodrama, Reżyseria: Romas Zabarauskas (Dramat)
Book smugglers, Reżyseria: Jeremiah Cullinane (Dokument fabularyzowany)
Shanghai banzai, Reżyseria: Jūratė Samulionytė (Dokument)
Chebriarchatas / Hierarchy of favourites, Reżyseria: Ramunė Čekuolytė (Dokument)

Kadr z filmu Shanghai banzai

Kadr z filmu Shanghai banzai

Nowa animacja litewska

Sobota 10 września godz. 16:00, Teatr w Oknie, ul. Długa 50/51

W tegorocznym kalejdoskopie festiwalowych wydarzeń organizatorzy postanowili również umieścić przegląd najnowszej litewskiej animacji, którą będzie można zobaczyć w Teatrze w Oknie. Program przeglądu został przygotowany specjalnie dla gdańskiej publiczności przez Valentasa Askinisa, twórcę i dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Tindirindis w Wilnie.

W programie znalazło się 19 tytułów zrealizowanych głównie przez aktywnych twórców młodego pokolenia.

6 – 11 września 2011 r
CSW Łaźnia
ul. Jaskółcza 1
80-767 Gdańsk

Dodaj komentarz