• 2011-08-23

Wystawa Bogusława i Wandy Orlińskich

24 sierpnia 2011 roku o godzinie 17.00 w BWA Galerii Zamojskiej odbędzie się wernisaż wystawy ilustracji Bogusława i Wandy Orlińskich.

Ilustracja autorstwa Wandy Orlińskiej (fot. Janusz Zimon)

Ilustracja autorstwa Wandy Orlińskiej (fot. Janusz Zimon)

Wystawa prezentuje wieloletni dorobek Bogusława i Wandy Orlińskich,w szlachetnej dziedzinie, jaką jest ilustracja artystyczna,której są wciąż wierni. Oboje osiągnęli mistrzostwo w tej dziedzinie sztuki,tworząc prawdziwe skarby na niewielkich kawałkach papieru lub płótna.

Prace olejne, gwasze i pastele,emanują ciepłem i niezwykłą maestrią wykonania. Można na nich spotkać bohaterów popularnych bajek i baśni. Uderza niezwykły autentyzm pogodnej natury dziecięcej,jaką dojrzali artyści w sobie z pietyzmem pielęgnują. Bohaterowie ilustracji Orlińskich,nie walczą ze sobą,nie epatują wydumaną fantastyką. Dają odbiorcy przyjemność delektowania się wspaniałą,pogodną atmosferą swych dzieł, jak i zwyczajnym życiem wiedzionym przez swych bohaterów.

Wanda i Bogusław Orlińscy nieprzerwanie od 1986r.są uczestnikami zamojskich plenerów ilustracji. Znaczna część ich twórczości znajduje się w zbiorach BWA Galerii Zamojskiej. Na wystawie prezentowanych jest około 300 prac obojga artystów.

Jerzy Tyburski.

Ilustracja autorstwa Bogusława Orlińskiego (fot. Janusz Zimon)

Ilustracja autorstwa Bogusława Orlińskiego (fot. Janusz Zimon)

Wanda Orlińska – urodzona w 1942 roku w Stalowej Woli. Studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni ilustracji prof. J. M. Szancera w 1967 roku. Twórczość w dziedzinie ilustracji, grafiki wydawniczej, rysunku i malarstwa.

Bogusław Orliński – urodzony w 1941 roku w Warszawie. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. A. Nachta – Samborskiego w 1967 roku. Twórczość w dziedzinie ilustracji, grafiki wydawniczej i malarstwa.

BWA
Galeria Zamojska
ul. Staszica 27,
22-400 Zamość

Dodaj komentarz