• 2011-08-23

Julia Curyło Rzeczywistość magiczna

Od 31 sierpnia do 25 września 2011 r. w Galerii Sztuki w Legnicy potrwa wystawa Julii Curyło Rzeczywistość magiczna.

Julia Curyło - Baranki Boże, olej na płótnie, 280x187, 2009

Julia Curyło - Baranki Boże, olej na płótnie, 280x187, 2009

Nie rozumiem po co ograniczać się w sztuce tylko do rzeczywistości, mamy ją na codzień – te słowa Julii Curyło stanowią puentę podsumowującą prace z wystawy w Galerii Sztuki w Legnicy. Każda z prac artystki to ingerencja świata wyobraźni w zobrazowaną rzeczywistość. Curyło czerpie z dziedzictwa surrealistów oraz hiperrealistów.

Artystka, pośród dobrze znanych krajobrazów miejskich, umieszcza sztuczne gołębie, dmuchane kury, bańki mydlane. Na wystawie Rzeczywistość magiczna zaprezentowane zostaną obrazy oraz instalacje, a także obiekty, które stanowiły inspirację do powstania prac.

Nadmuchiwane, wznoszące się nad ziemią obiekty od dawna fascynują Curyło. Są ulotne w swej materialności, symbolizują zarazem nietrwałość i fizyczność. Wewnątrz puste, łatwo ulegają zniszczeniu. Są jednak także obiektami pożądania – kolorowymi, o pociągających formach, kuszącymi ale też banalnymi, powielanymi szybko, masowo i tanio.

Ta wielorakość znaczeń obrazowanych obiektów jest w sztuce Curyło bardzo ważna. Każda z interpretacji stanowi kolejny etap rozumienia pracy, na pierwszy rzut oka przede wszystkim pociągającej formalnie.

Kolejnym pojęciem-kluczem dla sztuki Julii Curyło jest realizm magiczny. Artystkę interesuje świat wyobraźni, snucie fantazji i przelewanie ich na płótno. Łączenie w zaskakujący sposób elementów rzeczywistości, których na codzień nie ujrzymy obok siebie, tworzy nowe znaczenia i nowe pola interpretacji. To sprawia, że prace Curyło pełne są magii i poetyki, ale też humoru, pomimo niespotykanego realizmu przedstawień.

Julia Curyło - Fairy Uprising`44, olej na płótnie, 150x111, 2009

Julia Curyło - Fairy Uprising`44, olej na płótnie, 150x111, 2009

Julia Curyło jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, pracowni profesora Leona Tarasewicza (dyplom z wyróżnieniem 2009) oraz pracowni sztuki w przestrzeni publicznej prof. Mirosława Duchowskiego. W styczniu 2010 r. wygrała organizowany przez galerię Pociąg do Sztuki konkurs A19 i ozdobiła przestrzeń publiczną warszawskiego metra pracą Baranki Boże, która stała się punktem wyjścia do dyskusji na temat religijności współczesnych Polaków. W listopadzie 2010 r. zdobyła dwie nagrody (Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy) w legnickich Promocjach. W lipcu 2011 r. otwarta została indywidualna wystawa Curyło Odpusty i cudowne widzenia w galerii Wozownia w Toruniu. Była ona poświęcona wątkom pop-religijnym w twórczości artystki.

Julia Curyło Rzeczywistość magiczna
Wystawa czynna od 31 sierpnia do 25 września 2011 r.
Wernisaż: 2 września 2011 r.,  godz. 18.00

Galeria Sztuki w Legnicy
Pl. Katedralny 1
Legnica

Dodaj komentarz