• 2011-08-23

Jan Smaga – Dom państwa książków

26 sierpnia 2011 r. o godzinie 19.00 w galerii ZPAF i S-ka w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Dom Państwa Książków autorstwa Jana Smagi.

Jan Smaga. Dom Państwa Książków (zdjęcie udostępnione przez organizatora)

Jan Smaga. Dom Państwa Książków (zdjęcie udostępnione przez organizatora)

Dom Państwa Książków znajdujący się przy ulicy Chopina 16 to punkt wyróżniający się na tle architektury miasta. Jest połączeniem domu i pracowni rentgenowskiej – mieszanie funkcji mieszkalnej z miejscem pracy było rzadkim rozwiązaniem w tamtych latach. Z zewnątrz nie zdradza swojej funkcji, wygląda jak mały obiekt użyteczności publicznej.

Budynek autorstwa Wojciecha Pietrzyka to dzieło totalne. Architekt zaprojektował nie tylko jego bryłę, ale także wnętrze (w tym meble i detale takie jak wieszaki w poczekalni), ogród a nawet precyzyjnie rozrysował układ piaskowych bloków tworzących ogrodzenie. Ten specyficzny dom, który ociera się już o modernistyczny manieryzm, jest jedną z najciekawszych tego typu budowli w Małopolsce. Dzięki staraniom właścicieli, począwszy od lat 70. kiedy go ukończono aż do dnia dzisiejszego, prawie się nie zmienił.

W książce Tarnów. 1000 lat nowoczesności znajduje się dokumentacja fotograficzna domu Państwa Książków autorstwa Jana Smagi. Sto zdjęć stanowi rodzaj spaceru po domu doktora. Zdjęcia te posłużyły do stworzenia instalacji fotograficznej pokazywanej w galerii ZPAF i S-ka. Tekturowa konstrukcja, na której Smaga umieścił fotografie, nawiązuje swoją formą do wystawiennictwa z lat 60. czy 70.

Jan Smaga – ur. 1974 r. Fotograf. W latach 1994 – 1999 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczestnik licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych, m. in. w Polnisches Institut w Düsseldorfie (2007) i Berlinie (2006). Często pracuje w duecie z Anetą Grzeszykowską. Mieszka i pracuje w Warszawie

Wystawa jest częścią projektu Tarnów. 1000 lat nowoczesności

Kuratorzy: Ewa Łączyńska-Widz, Dawid Radziszewski

Wystawa czynna: 27 sierpnia – 10 września 2011 r.
Wernisaż: 26 sierpnia 2011 r., godz. 19.00
Galeria ZPAF i S-ka,
ul. św. Tomasza 24
Kraków

Dodaj komentarz