• 2011-08-23

Encyklopedia duszy rosyjskiejw Teatrze Nowym w Krakowie

27 i 28 sierpnia 2011 r. o godzinie 19.15 w Teatrze Nowym w Krakowie będzie można obejrzeć spektakl w reżyserii Tomasza Kireńczuka i Piotra Siekluckiego pt. Encyklopedia duszy rosyjskiej według Wiktora Jerofiejewa.

Encyklopedia duszy rosyjskiej (zdjęcie z materiałów organizatora)

Encyklopedia duszy rosyjskiej (zdjęcie z materiałów organizatora)

Spektakl Encyklopedia duszy rosyjskiej to nie tylko opowieść o współczesnej Rosji, ale przede wszystkim o fascynacji, strachu, uwielbieniu i nienawiści, a więc o uczuciach, które od wieków – zwłaszcza w Polsce – kierowane są w stronę tego kraju.

Spektakl składa się z dziesięciu odsłon, w których dwaj przypadkowo spotykający się mężczyźni zaczynają rozmawiać o Rosji. Szybko okazuje się, że obaj reprezentują różne wizje tego, czym była i czym mogłaby zostać Rosja.

Ich naturalna rosyjska zapalczywość, skłonność do zaglądania do kieliszka staje się źródłem wielu konfliktów. Te szybko obracają się w żarty, albowiem jak pytał retorycznie Wiktor Jerofiejew: czy w ogóle możliwym jest rozmawianie o współczesnej Rosji na poważnie?

Swoją błyskotliwą grą Edward Linde-Lubaszenko i Piotr Sieklucki udowadniają, że o Rosji na poważnie można rozmawiać tylko poprzez dowcip i ironię. To właśnie w nich odnaleźć można esencję rosyjskiej duszy.

Zapraszamy na pożegnanie lata w Teatrze Nowym. Po niedzielnym spektaklu odbędzie się spotkanie z Edwardem Linde-Lubaszenko przy lampce wina.

Teatr Nowy
ul. Gazowa 21
31-060 Kraków

Dodaj komentarz