• 2011-08-22

Kość i złoto. Początki sztuki egipskiej

1 września 2011 roku o godzinie 16.00 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu odbędzie się otwarcie wystawy Kość i złoto. Początki sztuki egipskiej.

Wystawa Kość i złoto - zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora

Wystawa Kość i złoto - zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora

Wystawa, prezentująca fotografie Roberta Słabońskiego, dokumentuje jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych ostatnich lat. Badania wykopaliskowe prowadzone w Tell el- Farcha przez Polską Ekspedycję do Wschodniej Delty Nilu trwają już dziesięć lat.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu pod kierunkiem prof. dra hab. Krzysztofa Ciałowicza i dra Marka Chłodnickiego dokonał tam sensacyjnych odkryć. Unikalny pod względem artystycznym depozyt figurek z kłów hipopotama, najstarsze egipskie złote figury ukazujące przedhistorycznego władcę i jego syna-następcę, a także szereg niezwykłych budowli takich jak najstarsze na świecie browary czy rezydencja przedhistorycznego księcia wzbudziły ogromne zainteresowanie specjalistów i mediów na całym świecie.

Niemal od samego początku okazało się, że naukowa wartość stanowiska jest ogromna i umożliwia zupełnie nowe spojrzenie na procesy prowadzące do powstania cywilizacji faraońskiej.

Dokonania polskich archeologów można będzie podziwiać od 1 września 2011 roku w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu na przepięknych zdjęciach fotografa ekspedycji – Roberta Słabońskiego. Ukazują one nie tylko najważniejsze z odkrytych zabytków, ale także sposób prowadzenia prac wykopaliskowych, dokumentacyjnych czy konserwatorskich. Równocześnie urzekają pięknem i maestrią wykonania.

Robert Słaboński, archeolog i fotograf, dokumentuje (od 1998) badania wykopaliskowe dla Instytutu Archeologii UJ w Krakowie. Zatrzymuje w kadrze życie codzienne ekspedycji polskich archeologów i lokalnych pracowników, wykonujących swoje zadania bardzo często w skrajnych warunkach, np. na pustyni czy w środkowoamerykańskiej dżungli, a pomocnych przy dokonywaniu spektakularnych odkryć naukowych, jak to na stanowisku Tell el-Farcha w Egipcie i Nakum w Gwatemali.

Fotograf współpracuje z kilkoma wydawnictwami, m.in. z Gazetą Wyborczą, Newsweekiem, magazynem National Geographic, dla których przygotowuje również fotoreportaże tematyczne z wielu zakątków świata, m.in. z Afryki Zachodniej (Rajd Dakar), Egiptu, krajów Bliskiego Wschodu, krajów Ameryki Środkowej (Gwatemala, Belize, Meksyk).

Obok wystawy Kość i złoto, pokazywana jest w Polsce również nowa wystawa fotograficzna Roberta Słabońskiego Odkrywanie Tajemnic Majów, prezentująca prace wykopaliskowe prowadzone przez krakowskich archeologów w Gwatemali.

Komisarz: Marcin Ogrocki

Czas trwania wystawy: 1 września – 2 października 2011 r.
Muzeum Górnośląskie
Plac Jana Sobieskiego 3
Bytom

Dodaj komentarz