• 2011-08-22

Hartwig – Dorys – Magierski. Kazimierz nad Wisłą

28 sierpnia 2011 roku o godz. 12.00 w Kamienicy Celejowskiej, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym,  zostanie otwarta wystawa zatytułowana Hartwig – Dorys – Magierski. Kazimierz nad Wisłą.

E. Hartwig, Panorama z furmanką, 1935 r.

E. Hartwig, Panorama z furmanką, 1935 r.

Pokazane zostaną prace trzech znakomitych fotografów, których połączył, na tej wystawie, główny bohater – Kazimierz nad Wisłą. Powstała historia miasteczka zapisana fotografią, a trzy różne spojrzenia dały jednolity, uzupełniający się obraz.

Ta historia jest długa. Pierwsze fotografie powstały w latach 30. XX wieku, a ostatnie w latach 80. Przenoszą w świat, którego już nie ma, w przestrzeń, która uległa przeobrażeniu. Każdy z artystów inaczej Kazimierz postrzega, dla Hartwiga ważny jest nastrój, tajemniczość, dla Dorysa i Magierskiego, człowiek wpisany w przestrzeń, scena rodzajowa. Dwaj ostatni tworzą raczej reportaż.

Zaskakujące są ujęcia, punkty, z których oglądany jest Kazimierz, często doszukując się konkretnych obiektów, niektórych nie można rozpoznać. Już nie istnieją. Też nie jest to Kazimierz piękny i uładzony, ale małe koślawe domki mają swój wyjątkowy urok, pokazują prawdę miejsca. Gdy przyjrzeć się bliżej dostrzec także można wpisaną w fotografię artystyczną historię Kazimierza.

Fotografia to zapis tego co chwilowe i ulotne, dokumentacja zdarzenia, momentu, ale ta zapisana chwila i ten moment stają się w fotografii tych trzech artystów wiecznością.

W dziennikach Gustaw Herling – Grudziński pisze o fotografii Edwarda Hartwiga w kontekście Lublina to, co można byłoby powiedzieć o jego fotografowaniu Kazimierza:

To jest wspomnienie Lublina i okolic, które daje nie tylko wizerunek miłego miasta, ale jego ukrytą mitologią. Uchwycić mitologią miasta, zwłaszcza rodzinnego, udaje się jedynie prawdziwym poetom kamery. I, rzecz jasna, poetom sensu stricte.

Hartwig (1909-2003), który odkrył Kazimierz dzięki Kononowiczowi, wydobywa z miasteczka jego nastrojowość i tajemniczość. Miękka, malarska fotografia artysty zestawiona została z jego fotografią budowaną światłem i operującą kontrastem.

U Benedykta Jerzego Dorysa (1901-1990) Kazimierz pojawił się w fotografii w latach 1931-1932 i był to pierwszy polski reportaż fotograficzny zatytułowany Kazimierz Dolny.

Stanisław Magierski (1901-1990) bywał w Kazimierzu w latach 1934-38. Ci dwaj ostatni artyści pokazują Kazimierz w sposób reportażowy, gdzie scena rodzajowa, ujęcia starej przedwojennej zabudowy oddaja charakter miasteczka.

Współorganizatorem wystawy jest firma Art-im, która przeniosła fotografie na płótno nadając im nową, ciekawą jakość i tym samym zyskały one rangę obrazu fotograficznego.

Wystawa potrwa do 18 marca 2012 roku.

28 sierpnia 2011 r., godz. 12.00
Kamienica Celejowska
Oddział Muzeum Nadwiślańskiego
Kazimierz Dolny

Dodaj komentarz