• 2011-08-19

Projekty podczas Krakowskich Reminiscencji Teatralnych

Symultanicznie do działań związanych z organizacją 36. edycji KRT trwają przygotowania dwóch projektów, tworzonych specjalnie dla festiwalu przez Marka Etchellsa i Wojtka Ziemilskiego.

Mark Etchells podzieli się wrażeniami z niedawno odbytej podróży po krajach Partnerstwa Wschodniego, która stanie się materią artystyczną dla jego brata Tima – wybitnego brytyjskiego artysty i współzałożyciela kolektywu Forced Entertainment (który również będzie jednym z gości w Krakowie w tym roku).

Tim Etchells w trakcie festiwalu zaprezentuje autorski projekt wizualny From Afar | Z oddali, poświęcony stolicom krajów-członków Partnerstwa Wschodniego, przygotowany specjalnie dla tegorocznej edycji KRT. Punktem wyjścia projektu miało stać się doświadczenie zapośredniczone.

Z tego powodu w podróż po nieznanych realiach Wschodu wysłał swojego brata Marka, dla którego hasła-klucze w podejmowanych działaniach stanowiły: obserwacja, spotkanie, historie i miejsca.

Wysłuchane opowieści, zarówno indywidualne, jak i zbiorowe, Mark ma teraz przekazać Timowi. Etchellsowi zależy na powiązaniu narracji z konkretnym miejscem: ciekawym budynkiem lub banalnym przystankiem tramwajowym, przestrzenią znaczącą lub zwyczajną.

Mark Etchells relacjonuje:

Spotykacze, jak ich anonimowo nazwaliśmy podczas wstępnych rozmów, stanowili przekrój społeczeństwa. Byli to między innymi kontroler ruchu lotniczego Aleksiej z Mołdawii, producent Giorgi z Gruzji i Nina, nauczycielka i matka z Ukrainy.

W Tbilisi z Giorgim szedłem trasą, którą razem z matką uciekał przed rozruchami i ogniem przewrotu w grudniu ’91. To, co powinno było być krótkim spacerem przez aleję Rustaveli do domu jego ojca, musiało stać się wspinaczką w ciemnościach bocznymi uliczkami, pośród strzałów snajperów, czasem pomiędzy domami rozświetlonymi ogniem z karabinów.

Historie, które zebrałem, nie mają jeszcze ostatecznej formy. Potrzebuję porozmawiać z Timem, historie muszą zostać opowiedziane, fotografie obejrzane, również do góry nogami i bokiem. Serce już jest, brak ostatecznej formy dzieła, Tim musi ją wymyślić.

Zbiorowa sieć wymiany obrazów, emocji i faktów stworzona przez Marka i spotkanych w trakcie wypraw osób – relację tę w całości można odnaleźć na stronie KRT – stanowić będzie bazę do artystycznej ekspresji, której efekt finalny już w październiku pozna festiwalowa publiczność. Wystawę będzie można oglądać w krakowskim Bunkrze Sztuki.

Wojtek Ziemilski natomiast regularnie pisze o pufach i science-fiction, czyli wszystkim tym, co towarzyszy przygotowaniom spektaklu Prolog, którego premiera będzie miała miejsce podczas Reminiscencji (koprodukcja: KRT i Teatr Ochoty).

październik 2011 r.
Krakowskie Reminiscencje Teatralne

Dodaj komentarz