• 2011-08-17

Przewodnik – film o Piotrze Skrzyneckim w MCK

18 sierpnia 2011 roku w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie będzie można zobaczyć film dokumentalny o Piotrze Skrzyneckim Przewodnik.

Wernisaż wystawy Pomarańczowa Alternatywa - happeningiem w komunizm, fot. Paweł Mazur

Wernisaż wystawy Pomarańczowa Alternatywa - happeningiem w komunizm, fot. Paweł Mazur

Tytuł utworu Zygadły jest wieloznaczny. W ujęciu reżysera Skrzynecki to nie tylko przewodnik po dziejach Piwnicy, lecz także po Krakowie i po prostu życiu. Bo jak inaczej rozumieć te fragmenty filmu, kiedy pan Piotr opowiada o swoim dzieciństwie, ojcu, marzeniach o wyjeździe na misje. Jak interpretować wykład jego prywatnej filozofii, wedle której najlepiej nie mieć mieszkania, nie mieć dzieci, nie mieć samochodu, nie mieć pieniędzy – wtedy człowiek czuje się zupełnie wyswobodzony, bierze torebeczkę i idzie, gdzie chce…

Przewodnik nie ma akcji ani regularnej kompozycji. Próżno szukać w nim tezy, którą reżyser chciał udowodnić. Nie jest też do końca jasne, wedle jakiego klucza sportretował swego bohatera pokoleniowego, estetycznego, egzystencjalnego… Opowieść Zygadły zaczyna się w stanie wojennym, kiedy zawieszono działalność Piwnicy pod Baranami. Skrzynecki został wówczas bezrobotnym. Co to oznaczało dla autentycznego cygana, bez etatu, książeczki ubezpieczeniowej i jakichkolwiek dochodów? Kamera Zygadły śledzi, jak niedawny guru Piwnicy rozpoczyna starania o pracę.

Oprowadza młodzież najpierw po muzeum, tłumacząc sens obrazu Kościuszko pod Racławicami, potem po zoo, wyjaśniając meandry życia płciowego pytonów. Ożywione jego wspomnieniami pomieszczenia Piwnicy goszczą jej stałych gości na wielkim balu przy świecach. Są również migawki z występów w kościele, najbliższych duchowi dawnej, przedwojennej Piwnicy. Wielką rolę w filmie Zygadły pełni muzyka, a właściwie piosenki. Współtworzą one znakomicie nieco elegijny, melancholijny klimat całości. Są wśród nich piwniczne szlagiery takie jak Nasza młodość (muz. Zygmunt Konieczny, sł. Tadeusz Śliwiak), Zabij ten lęk (muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz, Marek Grechuta; sł. Stanisław Ignacy Witkiewicz), czy Kochanek (muz. Zygmunt Konieczny, sł. Kazimierz Przerwa-Tetmajer).

(źródło: www.filmpolski.pl)

Wystawa POMARAŃCZOWA ALTERNATYWA – HAPPENINGIEM W KOMUNIZM w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury organizowana jest w związku z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. Jej tematyka zapozna tak polską, jak i zagraniczną publiczność ze szczególną formą polskiego lekarstwa na komunizm. Po raz pierwszy tak obszernie zaprezentowana jest historia Pomarańczowej Alternatywy, jednego z ciekawszych zjawisk lat 80. w Polsce. Wystawa pokazuje narodziny i rozwój zjawiska, a jej narracja zostanie osadzona na tle historii politycznej i społecznej Polski lat 80. XX wieku oraz późniejszej transformacji systemowej.

Wernisaż wystawy Pomarańczowa Alternatywa - happeningiem w komunizm, fot. Zofia Waligóra

Wernisaż wystawy Pomarańczowa Alternatywa - happeningiem w komunizm, fot. Zofia Waligóra

Organizatorzy wystawy: Międzynarodowe Centrum Kultury oraz Fundacja Pomarańczowa Alternatywa
Kuratorzy wystawy: Katarzyna Jagodzińska, Natalia Żak, Agnieszka Couderq – Kubas (Fundacja Pomarańczowa Alternatywa)
Aranżacja wystawy: Rafał Bartkowicz, współpraca Agnieszka Bartkowicz
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Kraków i Narodowego Centrum Kultury.

O.pl Polski Portal Kultury objął patronat medialny nad wystawą.

18 sierpnia, czwartek, godz. 18.00
Cykl filmowy: Przewodnik, reż. Tomasz Zygadło (109 min.)
Wstęp wolny, Wprowadzenie: Magdalena Link-Lenczowska

Międzynarodowe Centrum Kultury,
Kraków, Rynek Główny 25

Dodaj komentarz