• 2011-08-17

Karaimi w dawnej fotografii

18 sierpnia 2011 roku o godz. 18.00, w ratuszu Muzeum Etnograficznego w Krakowie odbędzie się otwarcie wystawy Karaj jołłary – karaimskie drogi. Karaimi w dawnej fotografii.

Wilno. Chłopcy karaimscy w strojach narodowych (zdjęcie pochodzi z archiwum Karaimów Polskich)

Wilno. Chłopcy karaimscy w strojach narodowych (zdjęcie pochodzi z archiwum Karaimów Polskich)

Wystawa ukazuje sto lat życia polskich Karaimów. Na ponad trzystu fotografiach, pochodzących z lat 1864 – 1960, będzie można prześledzić losy kilku pokoleń najmniej licznej mniejszości etnicznej w Polsce. Prezentowane na wystawie zdjęcia zostały odnalezione w domowych archiwach, w prywatnych albumach. To rodzinne portrety zaaranżowane w atelier, ale też amatorskie fotografie, dokumentujące zarówno ważne wydarzenia, jak i codzienne sprawy, spotkania towarzyskie, uroczystości rodzinne, wycieczki, rozgrywki tenisowe na podwórku, przedstawienia teatru amatorskiego, spływy kajakowe Dniestrem.

Fotografie towarzyszyły Karaimom na trasach ich licznych wędrówek: w podróżach służbowych, w trakcie handlowych wypraw na Daleki Wschód, na frontach I wojny światowej, w jenieckich obozach, podczas ewakuacji, w próbach poszukiwania lepszego życia i wielkiej przygody w Ameryce. Pomagały ukoić tęsknotę tym, którzy znaleźli się daleko od domu, stracili kontakt z najbliższymi.

Widoczne dzisiaj na zdjęciach uszkodzenia, to często właśnie ślady przebytej drogi. Dzisiaj za pomocą fotografii polscy Karaimi opowiadają swoją historię, złożoną z wielu prywatnych opowieści, z poskładanych urywków pamięci o życiu karaimskich społeczności w ich dawnych siedzibach w Haliczu, Łucku, Trokach, Wilnie, a po wojnie na Dolnym Śląsku, w Warszawie i Trójmieście.

Autorki wystawy: Anna Sulimowicz i Mariola Abkowicz – Związek Karaimów Polskich
Projekt graficzny: Iwona Jabłońska i Andrzej Moczydłowski

18 sierpnia do 25 września 2011 r.
Wernisaż: 18 sierpnia 2011 r., godz. 18:00
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli
pl. Wolnica 1
Kraków

Dodaj komentarz