Polska Prezydencja w Radzie Europejskiej – program kulturalny Instytutu Polskiego w Sztokholmie

Dzięki staraniom Instytutu Polskiego w Sztokholmie i zaangażowaniu współpracujących z nim szwedzkich partnerów przez cały okres polskiego przewodnictwa w Radzie UE, polska kultura będzie w Szwecji wyjątkowo widoczna.

Pink Freud (źródło: materiały prasowe)

Pink Freud (źródło: materiały prasowe)

W dużej mierze za sprawą działalności Instytutu Polskiego w Sztokholmie, który co roku, we współpracy ze szwedzkimi partnerami inicjuje kilkadziesiąt projektów promujących polską kulturę, jest ona jest w Szwecji widoczna nie tylko w czasie polskiej prezydencji w UE. Jednak w tym właśnie okresie stawiamy na większą spektakularność – mówi dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie, Katarzyna Tubylewicz.

Jednym z pierwszych projektów realizowanych przez IP w Sztokholmie pod znakiem polskiej prezydencji, będzie prezentacja spektaklu Arka Teatru Ósmego Dnia na największym w Szwecji festiwalu kultury. Przedstawienie polskiego teatru, który stał się legendą i który ma w Szwecji swoich zagorzałych fanów, wystawione zostanie w samym centrum miasta, na Sergels Torg i oficjalnie zainauguruje Stockholms Kulturfestival.

Polska będzie też obecna na festiwalu kultury w Malmö (Malmöfestvalen), gdzie wystąpią dwa młode polskie zespoły muzyczne z Gadańska: Kyst oraz Pink Freud. Ponadto polscy artyści – Maciej Kurak oraz Max Skorwider (Galeria Niewielka) zrealizują w tamtejszej przestrzeni publicznej nowy projekt pt. Migracja. Z kolei w ramach międzynarodowego projektu Stockholm Fringe Fest (Stoff) zagoszczą w Szwecji artystki Anna Zaradny (kompozytorka i improwizatorka) oraz Anna Nowak (tancerka, performerka i choreografka).

Jednym z ciekawszych oraz mających duże znaczenie symboliczne projektów kulturalnych związanych z polską prezydencją będzie także szwedzki koncert stworzonej przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowej orkiestry I, CULTURE Orchestra. Ideą tego projektu jest współpraca młodych muzyków z Ukrainy, Białorusi, Azerbejdżanu, Armenii, Gruzji, Mołdawii i Polski. Orkiestra wystąpi w najsłynniejszych salach koncertowych Europy, promując zrozumienie i porozumienie ponad granicami i różnicami kulturowymi oraz ideę Partnerstwa Wschodniego. W Sztokholmie orkiestra zagra 4 września na Östersjöfestivalen (Festiwalu Krajów Morza Bałtyckiego), największym festiwalu muzyki klasycznej w Skandynawii. Projekt ten realizowany jest przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie, a orkiestrze towarzyszył będzie wybitny szwedzki pianista, Peter Jablonsky.

Ponieważ jednym z tematów programu kulturalnego prezydencji jest twórczość Czesława Miłosza, na jesieni szwedzkie wydawnictwo Brombergs (wspierane przez Instytut Polski i Instytut Książki) wyda wznowienia wyboru wierszy Miłosza oraz Rodzinnej Europy. Ta ostatnia pozycja ukaże się w niezwykle prestiżowej serii Nobelklassikerna. Na Uniwersytecie Sztokholmskim pokazana zostanie przygotowana przez Muzeum Literatury w Warszawie wystawa poświęcona Miłoszowi, a na narodowej scenie szwedzkiej, w teatrze Dramaten odbędzie się poświęcony mu wieczór z udziałem wybitnego tłumacza polskiej literatury Andersa Bodegårda oraz szwedzkich pisarzy, m.in. Agnety Pleijel i Arisa Fioretosa.

Instytut Polski w Sztokholmie planuje również projekt muzyczny ściśle powiązany z jednym z głównych priorytetów Prezydencji – Partnerstwem Wschodnim. IP we współpracy z najlepszymi klubami muzycznymi w Sztokholmie planuje zaprościć do Sztokholmu kilku dj- ejów z krajów objętych programem Partnerstwa Wschodniego i zorganizować festiwal muzyki elektronicznej o nazwie GÅ ÖST. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na temat Partnerstwa Wschodniego oraz na kraje, które program obejmuje. Ma on pokazać Polskę jako kraj będący pośrednikiem w wymianie kulturalnej między krajami Partnerstwa a Unią Europejską. Festiwal, na który zostaną zaproszeni absolutnie najlepsi dj-eje, ma również polemizować z negatywnymi stereotypami na temat krajów Europy Wschodniej (postrzeganymi w Europie Zachodniej jako szare, mało interesujące i niezbyt kreatywne).

W związku z polską prezydencją, w Sztokholmie swój wykład wygłosi jeden z najwybitniejszych polskich myślicieli – Zygmunt Bauman. Wykład Interregnum and its triple challenge odbędzię się w jednym z najpopularniejszych szwedzkich centrów kultury – Södra Teatren, w ramach serii wykładów Tankeverket. Wykład profesora Baumana będzie jednocześnie zapowiedzią Europejskiego Kongresu Kultury, który we wrześniu odbędzie się we Wrocławiu i którego tematyka nawiązuje do najnowszej książki Baumana o kulturze europejskiej.

Logo polskiej prezydencji będzie nosiła również pokazywana w drugiej połowie września w prestiżowym Muzeum Noblowskim wystawa poświęcona Marii Skłodowskiej-Curie: Marie Skłodowska/Mme Curie. Opowie o życiu Marii Skłodowskiej-Curie, nie tylko jako wybitnej kobiety naukowca, ale także jako matki, feministki i kobiety wykraczającej poza swoją epokę. Wystawa poruszy także temat sytuacji współczesnych kobiet nauki oraz kwestie tożsamości narodowej laureatów Nagrody Nobla .

We wrześniu i w październiku w Sztokholmie będzie można obejrzeć wystawę duetu artystycznego KwieKulik – wybitnych polskich konceptualistów: Zofii Kulik i Przemysława Kwieka. Jest to projekt realizowany przez jedno z najciekawszych w Sztokholmie miejsc – galerię Index, we współpracy z nami oraz redakcją wydawanego tutaj od 1999 roku lieteracko-artystycznego magazynu OEI - dodaje Anna Tomaszewska, zastępca dyrektora IP.

Jednym z ostatnich projektów IP promujących polską prezydencję, będzie organizowany już od dwóch lat, interdyscyplinarny festiwal filmowy – Kinoteka Stockholm.

Dodaj komentarz