• 2011-08-11

Stoczniowy warsztat kulturalno-oświatowy

14 sierpnia 2011 roku o godz. 19.00 na terenie byłej Stoczni Gdańskiej odbędzie się Stoczniowy Warsztat Kulturalno-Oświatowy.

Stoczniowy Warsztat Kulturalno-Oświatowy (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Stoczniowy Warsztat Kulturalno-Oświatowy (zdjęcie pochodzi z materiałów organizatora)

Zabawa przy muzyce z epoki PRL, plan zdjęciowy z rekwizytami stoczniowymi oraz specjalny przejazd Subiektywną Linią Autobusową – to tylko niektóre z atrakcji jakie organizatorzy zapewnią wszystkim, którzy przybędą do namiotu usytuowanego przy historycznej bramie nr 2 na terenie byłej Stoczni Gdańskiej.

Data realizacji projektu nie jest przypadkowa. Dokładnie 31 lat temu, 14 sierpnia 1980 roku rozpoczął się w Stoczni Gdańskiej strajk, który zapoczątkował pokojową rewolucję.

Zabawę poprzedzi pokaz prac powstałych  podczas porannych warsztatów dla młodzieży. Uczestnicy pod okiem instruktorów  tańca i  znawców mody z okresu PRL (m.in. kultowej projektantki – Grażyny Hase) zapoznają się z kulturą Polski Ludowej. Kulturą niekoniecznie oficjalną, ale tą, która żyła w sercach ówczesnych ludzi, była poszukiwana na bazarach, czy słuchana w zakazanych stacjach radiowych. Pokazane zostanie że zabawa: moda, muzyka, taniec  były  także przejawem oporu przeciw systemowi, oraz swoistą, indywidualną, małą walką o wolność.

Po pokazie rozpoczną się tańce przy dźwiękach z epoki Polski Ludowej animowane przez KaOwca (instruktora kulturalno oświatowego). W stoczniowej przebieralni, będzie można zrobić sobie zdjęcie na zaaranżowanym planie zdjęciowym – uczestnikom zabawy udostępnione zostaną ubiory, kaski, oraz narzędzia pracy stoczniowców z lat 80.

Na zabawę będzie można przyjechać specjalnym kursem Subiektywnej Linii Autobusowej, która wyjątkowo tego dnia wyjedzie poza teren Stoczni.  Oprócz przejazdu przewidziana jest również półtoragodzinna wycieczka po historycznych terenach stoczniowych wraz z przewodnikiem.

Warsztaty, godz. 10.00-19.00

Uczestnicy warsztatów rozpoczną dzień od krótkiego edukacyjnego spaceru po ważnych historycznie miejscach  zlokalizowanych na terenach stoczniowych. Poznają  historię  wydarzeń, które przyczyniły się do zwycięstwa pokojowej rewolucji w Polsce i w innych krajach bloku wschodniego.

Po spacerze każdy z uczestników weźmie udział w warsztacie:

  • historia i projektowanie ubioru, stylizacja – warsztaty poprowadzi kultowa projektantka oraz modelka z okresu PRL-u – Grażyna Hase. Uczestnicy dowiedzą się jak zmieniała się moda w czasie czterech dekad Polski Ludowej. Każdy  będzie mógł stworzyć stylizacje inspirowane tym okresem.
  • taniec, muzyka – w czasie warsztatów uczestnicy przygotują choreografię do muzyki z epoki, pod okiem profesjonalnej instruktorki tańca, a także poznają historię muzyki i tańca w PRL. Tancerze będą jednocześnie modelami, którzy zaprezentują ubiory, zaprojektowane w ramach warsztatu.

Organizator: Europejskie Centrum Solidarności  i Fundacja Centrum Solidarności

14 sierpnia 2011 r., godz. 19.00
Stocznia Gdańska
Gdańsk

Dodaj komentarz