• 2011-08-09

World Orchestra Grzecha Piotrowskiego

13 sierpnia 2011 roku o godzinie 20:00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się koncert World Orchestra Grzecha Piotrowskiego.

World Orchestra - plakat (z materiałów organizatora)

World Orchestra - plakat (z materiałów organizatora)

World Orchestra Grzecha Piotrowskiego to podróż do korzeni muzyki. Do muzyki świata, prastarej improwizacji z czasów, w których nie było zapisu nutowego, a wielopokoleniowe tradycje muzyczne były przekazywane z ojca na syna.

Mimo rozwoju cywilizacji muzyka pozostaje jedynym uniwersalnym językiem świata. To język duszy, który podświadomie znamy wszyscy. Jego piękno jest w stanie poruszyć każdego, niezależnie od wieku, religii, kontynentu czy statusu społecznego.

Instrumentarium zespołu jest wyjątkowe. Brzmienie symfonicznej orkiestry ozdabiają: ormiański duduk, bułgarski kaval, mołdawskie tsymbały, kurai z Bashkirii, lira, harfa, fińska kantela.

Techniki wokalne stosowane przez Ruth Wilhelmine Meyer, Sergieja Starostina czy Sinikkę Langeland sięgają wokalnych tradycji śpiewaków z Bułgarii (biały śpiew), Laponii (joik), Tuwy, Mongolii, Japonii i Norwegii (throat singing).

W tej orkiestrze nawet zwyczajny saksofon Grzecha Piotrowskiego to rzadko spotykana odmiana zakręconego sopranu z 1918 roku.

World Orchestra to więcej niż współcześnie zaaranżowany projekt wykorzystujący rzadko spotykane instrumenty: to muzyczna podróż pełna przestrzeni, subtelnych emocji i magii, spójna współpraca bogatych osobowości i pulsujących temperamentów, dialog między tradycją a nowoczesnością, między muzycznymi kulturami świata a wspólnotowością XXI wieku, między energią a kontemplacją.

Największym atutem projektu jest absolutna wirtuozeria artystów, ich wieloletnie doświadczenie i trudna do opisania słowami radość grania.

Grzech Piotrowski to jedna z ciekawszych indywidualności w polskim świecie muzycznym. Postać, którą trudno zamknąć w konkretne ramy, bo jest równocześnie saksofonistą, producentem muzycznym, aranżerem, wydawcą (Alchemik Records), właścicielem Jazzklubu Mała i czarna.

Jest także zdobywcą wielu prestiżowych nagród (wśród nich Grand Prix Hoilaart Jazz Festival 1998), artystą balansującym na krawędzi jazzu, folkloru, new impresjonizmu i muzyki filmowej. Jego otwarta sceniczna osobowość sprawia, że koncerty przyciągają ludzi a muzyka trafia bezpośrednio do ich wnętrza.

Cechą Grzechowych formacji jest to, że emanują energią, liryką, nostalgią, muzyczną przenośnią i zadumą. Jednocześnie są pełne humoru i muzycznego dystansu. Artysta mocno podkreśla, że jego muzyka jest głęboko zakorzeniona w polskiej tradycji, wschodnim i bałkańskim folklorze oraz klasyce.

Ostatnio współpracuje z takimi artystami jak: Ruth Wilhelmine Meyer, Sainkho Namtchylak, Terje Isungset, Arild Andersen, Jon Christensen, Jorn Simen Overli, Theodosii Spassov, Azat Bikchurin, Neli Andreeva, Sinikka Langeland, Borys Szyc, Kasia Moś, Marcin Wasilewski, Vladiswar Nadishana, Bram Stadhouders, Wiesław Pieregorólka, Marcel Comendant, Piotr Polk oraz z zespołami: Akku, Karuzela Group, World Orchestra by Grzech Piotrowski, Alchemik, Oxen.

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
ul. Ołowianka 1
80-751 Gdańsk

 

Dodaj komentarz