• 2011-08-08

Re-premiera filmu Mania z muzyka na żywo

4 września 2011 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się pokaz filmu Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów (1918) z muzyką Jerzego Maksymiuka w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum.

Mania, kadr po rekonstrukcji

Mania, kadr po rekonstrukcji

Przez lata uznawany za zaginiony film Mania, w 2006 roku został włączony do zbiorów Filmoteki Narodowej. Jego jedyna zachowana na świecie kopia poddana została kompleksowej rekonstrukcji w ramach projektu Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu Kultura i dziedzictwo kulturowe Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Mania, kadr po rekonstrukcji

Mania, kadr po rekonstrukcji

Warszawski pokaz filmu Mania został włączony do Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 i rozpocznie jego międzynarodowe tournée w pięciu stolicach Europy: Paryż (12 września), Madryt (29 września), Londyn (13 października), Kijów (29 października) i Berlin (8 listopada) w ramach Polskiej Prezydencji 2011.

Organizator: Filmoteka Narodowa
Realizacja: BARRACUDA Music Company

Partnerzy: Filharmonia Narodowa, Goethe-Instiut, Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. „Poli Negri”, Muzeum Kinematografii, Węgierski Instytut Kultury, Wydawnictwo Prószyński i S-ka oraz ARRI (partner technologiczny)

Filharmonia Narodowa
ul. Jasna 5, Warszawa

Dodaj komentarz