Międzynarodowy Multimedialny Festiwal Sztuki w Nowym Sączu

Od 19 do 20 sierpnia 2011 roku w Nowym Sączu odbywał się będzie III Międzynarodowy Multimedialny Festiwal Sztuki – Małopolska Karpaty OFFer.

Wzorem poprzednich lat, na ulicach miasta, w Rynku i na sądeckich plantach, znów pojawi się muzyka, sztuki plastyczne, taniec, teatr, performance, film oraz fotografika. Mieszkańcy Nowego Sącza, a także przebywający w nim goście po raz kolejny będą mogli uczestniczyć we wspaniałym święcie karpackiej wyobraźni.

Pierwszego dnia Festiwalu, poświęconego już tradycyjnie muzyce, wystąpią zespoły z Polski i Ukrainy. Będzie można usłyszeć dźwięki Kapeli Maliszów spod Gorlic, grupy Acoustic Acrobats, energetycznych klezmerów małopolskich, finalistów popularnego w ostatnim czasie programu muzycznego oraz przeboje nowoczesnego i charyzmatycznego, ukraińskiego zespołu AtmAsfera.

Na Artystycznej Ulicy (ul. Jagiellońska, deptak) oraz na sądeckich plantach będą się również odbywać akcje artystyczne i warsztaty. Projekt Karpaty Magiczne przeprowadzi nowatorską akcję pod nazwą Karpacka Archeologia Dźwięków, w ramach której obędzie się przedsięwzięcie Długie struny, czyli granie i nagrywanie dźwięku strun o długości 10-15 m, złożonych w instalację i zamocowanych na otwartej przestrzeni.

Alicja Mojko – kiedyś aktorka Gdańskiego Teatru Snów, która osiadła w okolicach Nowego Sącza, przyciągnięta nieodpartym urokiem Karpat, zaprosi dzieci, młodzież i dorosłych na warsztaty poświęcone endemicznemu gatunkowi motyla. Pod kierownictwem aktorki uczestnicy będą wykonywać skrzydła niepylaka Apollo, uczyć się układu choreograficznego – swoistego tańca motyli, a na zakończenie warsztatów wspólnie go wykonają.

Drugi dzień Festiwalu, mający nieco inny, ale równie interesujący charakter, zostanie oddany artystom działającym na niwie teatru, tańca i performance’u. Ciekawe, a przy tym widowiskowe spektakle i występy zaprezentują:

  •  teatr Tulave Divadlo ze Słowacji, dzięki któremu poznamy komediowe oblicze Hamleta
  •  teatr ON OFF Kraków/Zakopane, który przeprowadzi barwne akcje uliczne i warsztaty pod hasłem Zjawy z gór; zakończone wspólną prezentacją artystyczną aktorów i uczestników warsztatów na Rynku w sobotę wieczorem
  •  pełna werwy grupa znakomicie tańczących mężczyzn z Węgier, czyli zespół 4 for dance
  • Projekt Samsara, który przedstawi klasyczny taniec indyjski w formie barwnej i emocjonującej opowieści o wędrówce człowieka przez życie
  •  Patenciarz, ukazujący nowatorskie i efektowne podejście do sztuki pantomimicznej (jeden z finalistów znanego i lubianego dziś programu talentshow);
  •  wyjątkową atrakcją i jednocześnie końcowym akcentem tegorocznego Festiwalu będzie pokaz Tańczących Fontann, podczas którego strumienie lejącej się wody tryskać będą w rytm znakomitej, a przy tym znanej muzyki, a wszystko wzbogacone wspaniałą grą świateł

Wśród oferty Festiwalu nie mogło też zabraknąć elementów sztuki filmowej, dlatego, jak co roku odbędzie się dwudniowy przegląd Drakuliada, w ramach którego wyświetlone zostaną kolejne dzieła sztuki filmowej z nurtu wampirycznego, przeżywającego w ostatnim czasie swoisty renesans.

19-20 sierpnia 2011 r.
Nowy Sącz

Dodaj komentarz