• 2011-08-01

Wiersze zebrane Urszuli Kozioł

22 września 2011 r. nakładem Biura Literackiego ukaże się tom Fuga (1955-2011), wiersze zebrane Urszuli Kozioł, tegorocznej laureatki Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W tomie znajdzie się także cykl nowych wierszy – Treny dla Feliksa. To pierwsza książka autorki we wrocławskim wydawnictwie.

Urszula Kozioł (1931) pochodzi z Rakówki pod Biłgorajem. Od ponad pół wieku mieszka we Wrocławiu. Debiutowała w 1957 roku tomem wierszy Gumowe klocki. Dwanaście lat później została laureatką Nagrody Fundacji Kościelskich. Jest żywą legendą miesięcznika literackiego Odra, z którym związana jest nieprzerwanie od początku lat 70. ubiegłego wieku.

W maju 2011 roku poetka została wyróżniona prestiżową Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius za całokształt twórczości. Wcześniej książki Urszuli Kozioł były dwukrotnie nominowane do Nagrody Literackiej Nike – Supliki w 2006 roku, Przelotem w 2008 roku. Pod niejednoznacznym tytułem – fuga to utwór muzyczny, ale także spoina łącząca materiały budowlane i rodzaj nerwicy – kryje się tom zawierający jej wiersze zebrane.

Książka ta ukaże przemiany tej poezji, poczynając od Gumowych klocków, skromnego arkusza, który wyszedł w roku 1957 – pisze Jacek Łukasiewicz. I dodaje: Bywał w wierszach tej poetki rytm, radosny, taneczny; wnet jednak kontrastowany spowolnieniem czy zakłóceniem. Czasem rytm wyraża melancholię, lecz częściej niepokój. Rzeczywistość jest płynna.

W przekrojowym tomie znajdą się wiersze z różnych etapów twórczości Urszuli Kozioł, w tym te z najnowszej, wydanej w ubiegłym roku książki Horrendum. Dzięki temu łatwo będzie prześledzić drogę, jaką przebyła poetka – i zauważyć towarzyszącą jej konsekwencję.

Wiersze zebrane kończącej w tym roku 80 lat Urszuli Kozioł zostanie wydany przez Biuro Literackie w serii Dożynki. Wcześniej w jej ramach ukazały się tomy m.in. Piotra Matywieckiego, Krystyny Miłobędzkiej, Marty Podgórnik, Dariusza Suski, Andrzeja Sosnowskiego i Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego.

22 września 2011 r.
Urszula Kozioł Fuga
Biuro Literackie

Dodaj komentarz