• 2011-08-01

Wakacyjna historia – weekendowe kino plenerowe w sierpniu

Od 16 lipca 2011 roku trwa weekendowe kino plenerowe Domu Spotkań z Historią – Wakacyjna historia. Do końca sierpnia na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego (róg Karowej i Krakowskiego Przedmieścia) prezentowane będą filmy fabularne i dokumentalne, m.in. Rewers Borysa Lankosza, Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł Antoniego Krauze, Wenecja Jana Jakuba Kolskiego oraz Jeden dzień w PRL Macieja Drygasa.

Wenecja - film Jana Jakuba Kolskiego

Wenecja - film Jana Jakuba Kolskiego

W ramach weekendowych akcji plenerowych odbywać się będą również warsztaty dla dzieci poświęcone m.in. przedwojennej Warszawie i prezentowanej w DSH wystawie Budujemy Nowy Dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945–1952.

Program na sierpień

6 sierpnia (sobota)

15.00–18.00 – warsztaty dla dzieci

21.00 – Kroniki odbudowy Warszawy, montaż kronik z odbudowy stolicy, 20’

21.20 – Moja Warszawa, scen. i reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, film dokumentalny, Polska 2003, 53’
Portret stolicy nakreślony na podstawie wypowiedzi jej mieszkańców: przedstawicieli artystycznej bohemy (Grzegorz Jarzyna, Tadeusz Sobolewski, muzycy z grup Hemp Gru i Molesta Ewenement), ale też zwykłych ludzi. Każdy z nich dzieli się z widzem własnym, subiektywnym obrazem miasta, który nosi w sobie. Składają się nań miejsca kameralne, prywatne i te najbardziej znane, uwielbiane i znienawidzone. Za muzyczną oprawę filmu posłużyły zarówno utwory hip-hopowe, jak i te starsze, doskonale ilustrujące Warszawę sprzed lat.

22.15 – Przygoda na Mariensztacie, reż. Leonard Buczkowski, scen. Ludwik Starski, film fabularny, Polska 1953, 93’
Pierwszy pełnometrażowy, kolorowy polski film. Komedia obyczajowa o życiu i pacy odbudowujących stolicę murarzy. Hanka Ruczajówna przyjeżdża z wycieczką do Warszawy. Zakochuje się w stolicy i murarzu Janku, z którym spędza wieczór podczas zabawy na Mariensztacie.

13 sierpnia (sobota)

15.00–18.00 – warsztaty dla dzieci

21.00 – Jeden dzień w PRL, scen. i reż. Maciej Drygas, Polska, film dokumentalny, Francja 2006, 58’
Film jest próbą rekonstrukcji jednego dnia z życia w komunistycznej Polsce lat 60. Przez ponad 3 lata reżyser zbierał materiały do filmu wyszukując je w archiwach Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, wytwórni Czołówka, Wytwórni Filmów Oświatowych, Telewizji Polskiej, Archiwum Warszawy, zbiorach prywatnych, a także innych archiwach skąd pochodzą raporty milicyjne, sprawozdania z posiedzeń partyjnych, listy prywatne. Momenty wzruszające, śmieszne, smutne – wszystko to układa się w porażający autentyzmem obraz lat 60. – obraz systemu totalitarnego i życia w komunistycznym państwie. Znakomita muzyka Pawła Szymańskiego.

14 sierpnia (niedziela)

15.00–18.00 – warsztaty dla dzieci

21.00 –  Wenecja, scen. i reż. Jan Jakub Kolski, film fabularny, Polska 2010, 110’
Marek kocha Wenecję. W jego rodzinie jeździ się do wodnego miasta od pokoleń. W Wenecji spędzali czas pradziadkowie, dziadkowie, rodzice Marka, a nawet jego 14-letni brat Wiktor. Marek ma 11 lat, zna na pamięć nazwy wszystkich placów i ulic w Wenecji, ale nigdy nie był w ukochanym mieście. Nadchodzi lato 1939 roku. Te wakacje mają spełnić wielkie marzenie chłopca. Niestety, nasila się konflikt z Niemcami, ojciec Marka trafia do armii, zaś chłopiec ląduje w Zaleszczykach nad Sanem, w rozległej willi ciotki Weroniki.

20 sierpnia (sobota)

15.00-18.00 – warsztaty dla dzieci

21.00 – Motór, scen. i reż. Wiesław Paluch, film fabularny, Polska 2002 (premiera 2005), 78’
Komedia. Rok 1983. Małe miasteczko. Grupa chłopaków tworzy sektę-wygłup czczącą motocykle WSK, nazywane przez nich motórami. Jedynie Bazyl, młodzieniec religijny, nie od razu daje się wciągnąć w kult motóra. Ale i on po wielu przeżyciach zostaje wyznawcą WSK. Lata 90. Bazyl jest nadal gorliwym motórzystą. W czasie podróży do Warszawy postanawia dla żartu zabrać do samochodu znalezionego w rowie miejscowego alkoholika, Gawluka. W Warszawie pozostawia go na poboczu drogi. Obudzony przez przejeżdżające samochody Gawluk jest wstrząśnięty. Przekonany, że zdarzył się cud, postanawia przestać pić…

27 sierpnia (sobota)

15.00–18.00 – warsztaty dla dzieci

21.00 – Kucharze historii, scen. i reż. Pèter Kerekes, film dokumentalny, Austria, Czechy, Finlandia, Słowacja 2009, 88’
Bohaterami filmu są wojskowi kucharze – dla nich nie ma raczej miejsca w podręcznikach historii. Okazuje się, że kuchnie polowe odgrywają w czasie wojen nie mniejszą rolę niż czołgi i karabiny, a zaspokajanie apetytów żołnierzy może mieć przemożny wpływ na losy świata. Bo jak mówi jedna z bohaterek filmu: Dobrze najedzeni żołnierze wysadzają innych w powietrze o wiele lepiej niż zwykle. Również największe konflikty międzynarodowe XX wieku – II wojna światowa, wojna w Algierii 1954–1962, rewolucja węgierska 1956 roku, najazd na Czechosłowację w 1968 roku, wojna na Bałkanach 1991-1995 – nie mogły obyć się bez udziału kucharzy, którzy czuwali na swoim posterunku przy garkuchniach.

Szefowie kuchni polowych w surrealistycznym stylu zaprezentują nam m.in. jak przyrządzić paprykarz dla 74 tys. serbskich żołnierzy, coq au vin dla 500 tys. francuskich żołnierzy w Algierii, marynowane grzybki dla sowieckich okupantów w Czechosłowacji oraz… zatruty chleb dla oficerów SS. Z każdą sceną przygotowywanie jedzenia staje się coraz bardziej wyraźną metaforą walki. A określenie mięso armatnie zaczyna wydawać się coraz mniej przypadkowe. Nastrój absurdu i groteski nie zwalnia nas od gorzkich refleksji i niebagatelnych pytań o przepis na… życie.

28 sierpnia (niedziela)

21.00 – Beats of Freedom – zew wolności, scen. i reż. Leszek Gnoiński i Wojciech Słota, film dokumentalny, Polska 2009, 75’
Niezwykły dokument, w którym legendy polskiej muzyki rockowej, m.in. Krzysztof Skiba, Kazik Staszewski, Muniek Staszczyk, Kora Jackowska oraz Jurek Owsiak i Marek Niedźwiecki – opowiadają o latach lat 80. – o działaniach reżimu politycznego wobec środowiska muzycznego, tworzeniu enklaw młodzieżowej wolności, czasach buntu i o muzyce, która stała się częścią historii. Film zawiera archiwalne zdjęcia z festiwali w Jarocinie.

Dom Spotkań z Historią (DSH) — instytucja kultury m. st. Warszawy — zajmuje się popularyzowaniem historii XX wieku Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne, akcje miejskie oraz prowadzi działalność wydawniczą i dokumentacyjną. W Mediotece – cyfrowym archiwum DSH – gromadzone są źródła dźwiękowe, ikonograficzne i filmowe (archiwalne fotografie, relacje świadków, filmy dokumentalne).

DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m.in. Instytutem Studiów Politycznych PAN, Instytutem Pamięci Narodowej, Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmemim. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu, Uniwersytetem Warszawskim, Polską Agencją Prasową. Na wszystkie wystawy, pokazy i inne imprezy organizowane w DSH — WSTĘP WOLNY.

Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20
00-324 Warszawa

Wakacyjna historia
weekendowe kino plenerowe Domu Spotkań z Historią
16.07–28.08.2011
skwer im. ks. Jana Twardowskiego

Dodaj komentarz