• 2011-08-01

Rozpoczął się 42. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu

30 lipca 2011 roku w Żywcu rozpoczął się Festiwal Folkloru Górali Polskich w ramach 48. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Po raz czterdziesty drugi na pięć festiwalowych dni Żywiec stanie się centrum polskiej góralszczyzny.

Na scenie żywieckiego amfiteatru będzie można zobaczyć dwadzieścia dwa, pieczołowicie przygotowane, konkursowe programy zespołów z Żywiecczyzny, Podhala, Beskidu Śląskiego i Zaolzia. Reprezentantów górali czadeckich, gorczańskich, czarnych oraz Lachów limanowskich i sądeckich. Najlepsi zostaną nagrodzeni Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Żywieckimi Sercami.

Zakres festiwalowych prezentacji obejmuje dwa konkursowe przeglądy: zespołów pieśni i tańca (amfiteatr Pod Grojcem, godziny wieczorne) oraz kapel, grup śpiewaczych, solistów śpiewaków i instrumentalistów oraz mistrzów z uczniami (żywiecki Rynek, godziny dopołudniowe).

Festiwalowe prezentacje to prawdziwy przegląd rodzimego góralskiego folkloru. W tym roku publiczność będzie świadkiem licznych gospodarskich zajęć, między innymi rzniontek, młocki czy warzenia buncu, ale też przekona się, że po ciężkiej pracy przychodzi czas na odpoczynek i zabawę. Zresztą do zorganizowania potańcówki okazji będzie wiele – trzy obigrowki, ostatki, imieniny, dożynki. Uczestnicy wciągnięci zostaną w wir weselnej zabawy, a co ładniejsze dziewczęta dowiedzą się, co to wielkanocne śmiergusty.

W festiwalowych komisjach zasiadają specjaliści od spraw folkloru – etnografowie, instrumentolodzy i choreografowie. Nie tylko oceniają konkursowe prezentacje, ale również udzielają cennych konsultacji kierownikom zespołów.

Festiwal Folkloru Górali Polskich to święto gór i polskich górali. Czas konkursowej rywalizacji, ale i spotkań z przyjaciółmi, których łączy miłość do tradycji i folkloru.

48. Tydzień Kultury Beskidzkiej
30 lipca – 3 sierpnia 2011 r.
Żywiec

1 komentarz do artykułu “Rozpoczął się 42. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu”

  1. Integra

    czekamy na wyniki ;)

Dodaj komentarz