• 2011-07-30

Zakończenie wystawy Macewy codziennego użytku

Do dnia 31 lipca 2011 roku w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie ze względu na okoliczności niezależne od muzeum, związane z prowadzonym remontem budynku Esterka, zostanie skrócone prezentowanie wystawy fotografii Łukasza Baksika Macewy codziennego użytku.

Łukasz Baksik - Macewy codziennego użytku. Materiały udostępnione przez organizatora

Łukasz Baksik - Macewy codziennego użytku. Materiały udostępnione przez organizatora

Nikt nie wie, ile macew było przed wojną na 1200 cmentarzach żydowskich w Polsce. Naziści okupujący Polskę wykorzystywali płyty nagrobne do utwardzania dróg i stawiania murów. Podobnie czynili po wojnie Polacy. Fotograf Łukasz Baksik natrafił nawet na współczesne przykłady wykorzystywania w budownictwie tych starych, kamiennych płyt. Wykonał do tej pory 1700 zdjęć dokumentujących wykorzystanie macew do budowy murów, schodów, dróg, podłóg, a nawet katolickich nagrobków.

Na wsiach znalazł wiele kół szlifierskich, na których widać hebrajskie napisy. Na jednej z fotografii znalazła się zbudowana z macew ambona strzelnicza. Wstrząsający obraz historii i teraźniejszości zilustrowanej poprzez dokumentalną fotografię jest fragmentem większego projektu, którego celem jest przywrócenie macew na ich pierwotne miejsce.

Wystawa zorganizowana we współpracy z Uptown Foundation. Prezentowana jest w ramach 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.
Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Muzeum Etnograficzne
ul. Krakowska 46
Kraków

Dodaj komentarz