• 2011-07-30

Wystawa Karaj jołłary – karaimskie drogi w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

Od 18 sierpnia do 25 września 2011 roku w Muzeum Etnograficznym w Krakowie będzie można obejrzeć wystawę fotografii Karaj jołłary – karaimskie drogi.

Wilno, chłopcy w karaimskich strojach ludowych (z archiwum Związku Karaimów Polskich)

Wilno, chłopcy w karaimskich strojach ludowych (z archiwum Związku Karaimów Polskich)

Autorkami wystawy są Anna Sulimowicz i Mariola Abkowicz ze Związku Karaimów Polskich, natomiast projekt graficzny przygotowali Iwona Jabłońska i Andrzej Moczydłowski.

Wystawa ukazuje sto lat życia polskich Karaimów. Na ponad trzystu fotografiach, pochodzących z lat 18641960, obejrzeć można losy kilku pokoleń najmniej licznej mniejszości etnicznej w Polsce. Prezentowane na wystawie zdjęcia zostały odnalezione w domowych archiwach, w prywatnych albumach.

Na wystawie prezentowane są nie tylko rodzinne portrety zaaranżowane w atelier, ale też amatorskie fotografie, dokumentujące zarówno ważne wydarzenia, jak i codzienne sprawy, spotkania towarzyskie, uroczystości rodzinne, wycieczki, rozgrywki tenisowe na podwórku, przedstawienia teatru amatorskiego, spływy kajakowe Dniestrem.

Fotografie towarzyszyły Karaimom na trasach ich licznych wędrówek: w podróżach służbowych, w trakcie handlowych wypraw na Daleki Wschód, na frontach I wojny światowej, w jenieckich obozach, podczas ewakuacji, w próbach poszukiwania lepszego życia i wielkiej przygody w Ameryce. Pomagały ukoić tęsknotę tym, którzy znaleźli się daleko od domu, stracili kontakt z najbliższymi. Widoczne dzisiaj na zdjęciach uszkodzenia, to często właśnie ślady przebytej drogi.

Dzisiaj, za pomocą fotografii polscy Karaimi opowiadają swoją historię, złożoną z wielu prywatnych opowieści, z poskładanych urywków pamięci o życiu karaimskich społeczności w ich dawnych siedzibach w Haliczu, Łucku, Trokach, Wilnie, a po wojnie na Dolnym Śląsku, w Warszawie i Trójmieście.

Ekspozycja: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, pl. Wolnica 1

18 sierpnia 25 września 2011
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Plac Wolnica 1,
31-066 Kraków

Dodaj komentarz