• 2011-07-30

Sopot Jazz Festiwal 2011

W dniach 20–22 października 2011 r. odbędzie się dziewiąta edycja Sopot Jazz Festival z udziałem znakomitych polskich i zagranicznych jazzowych wykonawców. Na scenach sopockich klubów zabrzmią jazzowe nuty z różnych zakątków świata, m.in. z Brazylii, Trynidad i Tobago, Maroko i Węgier.

Sopot Jazz Festival - logo (materiał udostępniony przez organizatora)

Sopot Jazz Festival - logo (materiał udostępniony przez organizatora)

W Zatoce Sztuki wystąpią:

Anthony Joseph & Courtney Jones – artyści o karaibskich korzeniach, zamieszkujący i tworzący obecnie w Anglii. Joseph okrzyknięty najbardziej innowacyjnym i ekscytującym głosem Wielkiej Brytanii jest także uznanym poetą, pisarzem i wykładowcą kreatywnego pisania na Uniwersytecie Birkbeck. Jones jest bębniarzem i perkusistą wykorzystującym w muzyce charakterystyczny steelpan, narodowy instrument Trynidadu i Tobago.

Mihaly Dresch Quartet – prowadzony przez węgierskiego saksofonistę Mihaly Drescha, jednego z najciekawszych muzyków jazzowych i folkowych na współczesnej budapesztańskiej scenie. Dresch stworzył nowy trend w muzyce współczesnej, połączenie amerykańskiego free- jazzu z elementami tradycyjnej muzyki ludowej Węgier.

Na scenie Spatifu zagra Ireneusz Wojtczak, trójmiejski saksofonista, kompozytor, aranżer, flecista. Ma na swym koncie niebagatelny dorobek w postaci nagrody Fryderyka 2000 (muzyka alternatywna), Polish Dance Awards (2001), współpracy m.in. z Januszem Muniakiem, Leszkiem Możdżerem, Tymonem Tymańskim. Dźwięki Wojtczaka są dobrze znane fanom z Melisy Przemka Dyakowskiego, gdzie przepięknie zagrał na flecie. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Współtwórca trójmiejskiej grupy GROOVEKOJAD. W 2008 roku uznany za Największą Indywidualność Jazzową.

Stephen Riley & Guests – tenorowy saksofonista koncertujący i nagrywający z Wyntonem Marsalisem, Harry’m Connick Jr., Marcusem Robertsem i Ray’em Charley. Nagrodzony przez International Association of Jazz Education nagrodą Clifford Brown/ Stan Gretz Fellowship Award. Obecnie prowadzi trio z basistą Nail’em Caine i perkusistą Jasonem Marsalisem, a także współpracuje z Organ Dave Stryker’s Organ Quartet.

Robert Majewski Quartet – trębacz, kompozytor, aranżer. W latach 1986-90 był solistą Big Bandu Studio S 1 Polskiego Radia pod dyr. Andrzeja Trzaskowskiego. Występował z Orkiestrą Eropean Broadcasting Union w Kopenhadze i w Amsterdamie a od 1997 roku jest członkiem Jazz Baltica Ensemble. W 1998 roku w Stuttgarcie, Robert Majewski wraz z Urszulą Dudziak wystąpił na koncercie z okazji 75 rocznicy urodzin J.E. Berendta z programem Komedy. Obecnie jest wykładowcą trąbki na Wydziale Jazzu w ZPSM II-go stopnia im. F. Chopina w Warszawie.

Maciej Grzywacz Quartet – trójmiejski gitarzysta, kompozytor i aranżer. Na swoim koncie, oprócz autorskich albumów, ma dwie nominowane do Fryderyka płyty zespołu (0-58) oraz udział w nagraniach i koncertach z Avishaiem Cohenem, Tylerem Hornby, Maciejem Sikałą, Zbigniewem Namysłowskim, Jakobem Dinesenem, Adamem Pierończykiem, Piotrem Lemańczykiem, Jackiem Kochanem oraz Wojciechem Staroniewiczem. Koncertował m. in. w Kanadzie, Izraelu, Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Austrii, Rumunii i na Węgrzech.

Majid Bekkas Group – marokańczyk, profesor gitary, wirtuoz charakterystycznych gitar-oud i guembr, piosenkarz. Zaistniał na europejskiej scenie jazzowej dzięki współpracy z Archie Sheep, Louise Scalvis, Flavio Boltro i Klausem Doldingerem. Obdarzony wyjątkowym głosem, określanym lekarstwem dla duszy. Dotychczas wydał sześć albumów, ostatni Kalimba trafił do sprzedaży w 2007 roku.

Hermeto Pascoal Group – brazylijski kompozytor, uznany za niezwykłą osobowość muzyczną w historii brazylijskiej muzyki. Mistrz aranżacji i improwizacji. Już jako dziecko odtwarzał dźwięki z wody, tworzył instrumenty z dyni, konstruował ze złomu instalacje, które wydawały niesamowite brzmienie. Znany ze swego talentu i niespotykanej kreatywności jest atrakcją festiwali jazzowych. Dziś Hermeto jest członkiem 5 zespołów, świetnie łączy współpracę i komponowanie w tym czasie.

Na zakończenie w Klubie Sfinks 700 wystąpi Soweto Kinch, brytyjski saksofonista altowy i raper. Zadebiutował w roli wykonawcy i aranżera z Crosby’s Jazz Jamaica All Stars w 2001 roku w albumie Massive, który zawierał jego własne aranżacje jazzowe Vitamin A. Kinch jest laureatem wielu muzycznych wyróżnień, m.in. Nagrody Wschodzącej Gwiazdy w 2002 roku na BBC Jazz Awards oraz MOBO (w 2003 i w 2007) dla Najlepszego Muzyka Jazzowego.

Dyrektorem artystycznym Sopot Jazz Festival 2011 jest Adam Pierończyk. Czołowy saksofonista uważany za jednego z najważniejszych i najbardziej kreatywnych artystów dzisiejszej polskiej sceny jazzowej. Od 2003 niezmiennie w posiadaniu tytuł Najlepszego Saksofonisty Sopranowego w ankiecie czytelników magazynu Jazz Forum.

W roku 2011 został laureatem jazzowych Fryderyków w dwóch kategoriach. Jazzowy Muzyk Roku oraz Jazzowy Album Roku: Adam Pierończyk Quintet Komeda – The Innocent Sorcerer. Współpracował z m.in. z takimi artystami jak: Gary Thomas, Greg Osby, Sam Rivers, Archie Shepp, Bobby McFerrin, Tomasz Stanko, Ted Curson,Greg Osby, Anthony Cox, Joey Calderazzo i Ed Schuller.

Imprezę otworzy wystawa zdjęć Manfreda Lebera ubarwiona w tle projekcjami multimedialnymi w nowo otwartej Zatoce Sztuki.

20 – 22 października 2011 r.
Zatoka Sztuki
Al. F. Mamuszki 14
Sopot

Dodaj komentarz