• 2011-07-30

Oliver Ressler Socjalizm zawiódł, kapitalizm zbankrutował. Co dalej?

4 sierpnia 2011 roku o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Olivera Resslera Socjalizm zawiódł, kapitalizm zbankrutował. Co dalej?

Oliver Ressler "Socjalizm zawiódł, kapitalizm zbankrutował. Co dalej?", 2010 - materiał udostępniony przez organizatora

Oliver Ressler "Socjalizm zawiódł, kapitalizm zbankrutował. Co dalej?", 2010 - materiał udostępniony przez organizatora

Wystawa Olivera Resslera Socjalizm zawiódł, kapitalizm zbankrutował. Co dalej? podejmuje kwestie związane z sytuacją krajów w momencie transformacji ustrojowej, a także problem społecznej recepcji kapitalizmu w sytuacji kryzysu.
Prezentacja wystawy w Polsce, która coraz częściej wchodzi w rolę mentora wobec panstw ubiegających się o miejsce w nowej Europie, daje możliwość bardzo szczególnego wglądu w ich realia i namysłu nad ubocznymi skutkami kapitalizmu.

Na wystawie będzie można zobaczyć trzy prace, które konfrontują różne modele społeczne w fazie przekształceń ustrojowych: dwukanałowa instalację wideo Socjalizm zawiódł, kapitalizm zbankrutował. Co dalej? (2010) odwołującą się do kondycji mieszkańców Armenii po upadku Związku Radzieckiego. Drugim wideo będzie Gmina w budowie, dokumentalny film Olivera Resslera i Dario Azzelliniego opisujący oddolny proces tworzenia się społecznych organów decydenckich w Wenezueli, służących modernizacji biednych obszarów aglomeracji Caracas.

Oliver Ressler (1970) ukończył Uniwersytet Sztuk Plastycznych w Wiedniu. Uprawia sztukę krytyczną, w której analizuje współczesne relacje władzy, formy oporu i alternatywne modele społeczne. Współpracuje z artystami: Zanny Begg, Martinem Krennem i Davidem Thorne, a także politologiem Dario Azzellinim. Brał udział w ponad stu wystawach międzynarodowych. Wielokrotnie pokazywany w Polsce. Współpracuje z Instytutem Wyspa, który wydał w języku polskim i angielskim książkę artysty Alternatywna Ekonomia Alternatywne Społeczeństwo (2007), wieloletni projekt wywiadów z osobami pracującymi na koncepcjami alternatywnych form organizacji życia społecznego i wymiany
ekonomicznej.

Wernisaż: 4 sierpnia 2011 roku o godzinie 18.00.
Wystawa czynna do 28 sierpnia 2011 roku.

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Pl. Szczepański 3a
Kraków

Dodaj komentarz