• 2011-07-30

Księga zakładek Jacka Gutorowa w księgarniach

Do księgarń trafiła Księga zakładek Jacka Gutorowa, kolejny tom w serii Biura Literackiego Szkice.

Czasem nazywam te teksty pastorałkami, czasem, parafrazując Noblistę, widzeniami nad rzeką Odrą, a czasem wydmuszkami. Zamieszczone w książce interpretacje są osobiste. To tylko ja. Aparat najczęściej zostawiam w domu – mówi autor.

W Księdze zakładek Jacek Gutorow pisze m.in. o Witoldzie Gombrowiczu, Mironie Białoszewskim, Krystynie Miłobędzkiej, Jerzym Jarniewiczu, Marcinie Świetlickim, Dariuszu Sośnickim, Andrzeju Sosnowskim, Eugeniuszu Tkaczyszynie-Dyckim, Marcinie Baranie, Wojciechu Bonowiczu, Mariuszu Grzebalskim, Piotrze Czerniawskim. Lista autorów jest bardzo długa i bardzo zróżnicowana.

Zestaw nazwisk opisanych w książce, wbrew pozorom, nie jest oczywisty, trudno dopatrzeć się tu jakiegoś klucza, pokazywania zależności czy układania kanonu współczesnej poezji. Ale nie jest to też zestaw przypadkowy – autor Niepodległości głosu po prostu uważnie szuka dobrych wierszy i nie zakłada z góry, co to znaczy dobry wiersz. Tylko tyle. Aż tyle – pisze o Księdze zakładek Marcin Jaworski.

Księga zakładek to kolejny krok w kierunku obranym przez Gutorowa przy okazji pisania poprzednich książek. W recenzjach, szkicach, interpretacjach, esejach, impresjach zadaje pytania o ciągłość i ważne punkty w historii polskiej poezji XX wieku. A zatem niekończące się splatanie i przeplatanie. Bardzo to lubię – mówi. Proszę pamiętać, że w gruncie rzeczy wszystkie te książki są zakładkami do innych książek. A w każdym razie chcą nimi być.

Jacek Gutorow, poeta, tłumacz i krytyk, jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny (1998), Fundacji Kultury (2003) oraz Nagrody im. Ludwika Frydego (2003). Za wydany w 2008 roku tom Inne tempo był nominowany do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Mediów Publicznych Cogito. Wydał zbiory szkiców Niepodległość głosu i Urwany ślad.

Jacek Gutorow Księga Zakładek
Biuro Literackie

Dodaj komentarz