• 2011-07-30

ARTsesja

1 sierpnia 2011 roku nastąpi uroczyste otwarcie ARTsesji, inicjatywy zmieniającej przestrzeń publiczną Krakowa.

Wiola Buczek – pas zieleni przy NCK(zdjęcie z materiałów organizatora)

Wiola Buczek – pas zieleni przy NCK(zdjęcie z materiałów organizatora)

Nowa Huta i Kraków – miejsca gdzie historia i obecne przemiany w szczególny sposób mieszają się nawzajem. To dzisiaj porozumienie subtelnych relacji pomiędzy jedną z najstarszych i najnowszych przestrzeni miejskich w Polsce. Obydwa te miejsca zasługują na swój najlepszy wizerunek.

Krzysztof Krzysztof to artysta, który chce stworzyć i promować dialog w przestrzeni publicznej Nowej Huty i Krakowa w miejscach, które są istotnymi punktami spotkało mieszkańców. Unikatowym działaniem ArtSesji jest realizacja prac na żywo w przestrzeni otwartej miasta: Przy Nowohuckim Centrum Kultury w Nowej Hucie oraz na Bulwarach Wiślanych w okresie 1 – 28 sierpnia.

Artyści i mieszkańcy, krytycy i media oraz odwiedzający Nową Hutę i Kraków goście, będą mogli spotkać się razem, a nawet uczestniczyć w tworzeniu sztuki. Po zakończeniu pracy plenerowej, powstałe dzieła zostaną eksponowane w szczególnie dopasowanych do nich miejscach.

Artyści, którzy zostali wybrani w pierwszej kolejności posiadają największy potencjał w zrozumieniu i wrażliwości na szacunek do mieszkańca i potrzeb zaistniałych w miejscu publicznym.

Ryho Paprocki proponuje rozległe rzeźby zrodzone z połączenia natury, miasta i sztucznych materiałów. Drgające, refleksyjne, wrzecionowate, zarazem potężne i lekkie nici łączące miasto, po których biegnie kolor są zarazem subtelne i wyraźne.

Karol Słowik to młody artysta, który od początku swej profesjonalnej drogi zafascynowany jest światłem rodzącym się z form rzeźb. Eksperymentował ze światłem odbitym oraz z fluorescencyjnymi substancjami. Jego praca ma oświetlać mroczne miejsca Huty, wskazywać miejsce spotkań. Jest latarnią sztuki w mieście.

Barbara Lewandowska oraz Wojciech Skorupski przekształcą fragment placu na skrzyżowaniu Berka Joslewicza i Brzozowej dzięki unikatowej mozaice wkomponowanej w chodnik. Nie zaburzając architektonicznego ładu dzielnicy Kazimierz, dodadzą błyskotliwego szyku nawiązującego do elegancji z czasów gdy w Krakowie żył Wyspiański.

Ewa Wesołowska wraz z udziałem mieszkańców chce stworzyć drogi pragnień korzystając z odciśniętych śladów mieszkańców Huty poprowadzić do spotkania człowieka z człowiekiem. Podnieść statut mieszkańca, korzystając z formy ulicznych zabaw i gier naszego dzieciństwa.

Wiola Buczek chce przenieść fragment zielonego terenu w Nowej Hucie w inny wymiar poprzez kreację geometrycznych brył. Grupa jej prac to sztuka wymiaru w wymiarze, drzwi do percepcji, innych światów, subtelnych relacji otoczenia ze światem czystego umysłu epoki renesansu na której to idei budowano Nową Hutę.

Teren pleneru na którym prace będą wykonywane w Nowej Hucie znajduje się pomiędzy Centrum E, a Nowohuckim Centrum Kultury, które zarazem stanowi zaplecze logistyczne dla ARTsesji. Na łące pojawią się namioty, pod którymi artyści będą realizować swoje prace przez okres około 3 tygodni. Będzie to także baza wypadowa dla tych artystów, których prace będą bezpośrednio związane z ekspozycją w przestrzeni Huty.

Niektóre projekty wręcz wymagają udziału mieszkańców w realizacji. Nowa Huta ze swoim podziałem ulic dysponuje także miejscami ukrytymi, które można ożywić lub oficjalne prospekty – jak Aleja Róż, które dzięki pracy artystów, zmienią swój kontekst.

Bulwary Wiślane to nowy nurt Wisły od okresu przebudowy dokonanej dzięki założeniu Burmistrza Dietla. Rzeka, mosty, to nie tylko teren rekreacyjny ale także historia miasta. Propozycje części artystów ARTsesji łączą się z tym rejonem. Artyści rozwiną swoje propozycje zależnie od lokalizacji i zrealizują następnie swoje pomysły w okresie pleneru. Będzie to efekt samodzielnej pracy, połączony swoistą blue note ARTsesji – eksperymentu, wymiany opinii i wzajemnej nauki.

W sztuce w przestrzeni publicznej bohaterem swego życia ma stad się człowiek. Koegzystencja różnych grup mieszkańców może by bardziej pełna dzięki sztuce. Długotrwały efekt można osiągnąć przez trwałe istnienie sztuki w przestrzeni miasta. Zadaniem artystów w ARTsesji jest szczególne zwrócenie swej uwagi i twórczego wysiłku na ten aspekt także skalą swoich prac.

Program ARTsesji:

20 czerwca – 15 lipca – to okres dopracowywania nadesłanych projektów, które zakwalifikowały się do programu. Związane jest z tym określenie późniejszych lokalizacji w których będą eksponowane prace oraz kontekstu w jakim powstaną. Artyści będą dopracowywad swoje propozycje.

25 – 30 lipca okres organizacyjny przestrzeni plenerowych.

1 sierpnia uroczyste otwarcie ARTsesji wraz z jej uczestnikami.

2 sierpnia – 28 sierpnia artyści realizują swoje prace, dokonują ewentualnych zmian. W tym okresie nastąpi także szereg spotkao z zaproszonymi gośdmi, których pełna lista i czas pobytu zostania w podana przed otwarciem pleneru.

1 września – 15 września ekspozycja prac w przestrzeni publicznej. Te prace, które powstały tymczasowo, zostaną następnie zdemontowane. Inne, trwałe obiekty zależnie od swojej natury pozostaną w miejscu ekspozycji lub zostaną przekazane w nową przestrzeo miasta na okres 2 lat. Artyści wraz z organizatorami już wcześniej ustalą wszystkie aspekty.

wrzesień – październik – zamknięcie dokumentacji ARTsesji w roku 2011 i wydanie skatalogowanych informacji na jej temat wraz z krytycznymi esejami. Obecnie pozyskaliśmy m. in Marcina Laberscheka z UJ jako krytycznego obserwatora ARTsesji.

1 sierpnia 2011 r.
ARTsesja
Kraków

Dodaj komentarz