• 2011-07-29

Tomasz Słomczyński, Zapytaj jeża

Zapytaj jeża i inne historie. 13 reportaży to książka Tomasza Słomczyńskiego, która ukazała się w czerwcu 2011 roku. Jest to zbiór reportaży, których bohaterowie zmagają się z przeciwnościami losu, własnymi słabościami, niegodziwością innych, często wpadają w konflikt (z prawem, z samym sobą, z innymi). Próbują pokonać przeszkody, które napotykają na swej drodze, choć nie zawsze im się to udaje.

Okładka książki Zapytaj jeża (z materiałów wydawnictwa)

Okładka książki Zapytaj jeża (z materiałów wydawnictwa)

Książka jest zbiorem reportaży, których bohaterowie zmagają się z przeciwnościami losu, własnymi słabościami, niegodziwością innych, często wpadają w konflikt (z prawem, z samym sobą, z innymi). Próbują pokonać przeszkody, które napotykają na swej drodze, choć nie zawsze im się to udaje.

Wśród bohaterów reportaży znaleźli się zarówno politycy z pierwszych stron gazet, jaki i ludzie zwyczajni, do których autor dociera osobiście lub odtwarza ich historie na podstawie akt sądowych.

Powiada się, że dziennikarz ma za zadanie poszukiwać odpowiedzi na ważne pytania. Uważam, że często pozostawienie pytania bez wskazywania odpowiedzi jest bardziej uczciwe. Dlatego czytelnik reportażu Nie zabijaj nie znajdzie odpowiedzi, dlaczego ludzie zabijają. Znajdzie natomiast pytanie, na które, mam nadzieję, sam spróbuje sobie odpowiedzieć

Tomasz Słomczyński

Z lokalną prasą mamy do czynienia rzadziej, bo głównie cytujemy ogólnopolską, ale jak pokazuje książka Tomasza Słomczyńskiego, czasem warto sprawdzić co się dzieje w poszczególnych częściach kraju, bo można przekonać się, że tam też zdolnych i młodych nie brakuje, więc proszę sięgnąć po książkę Zapytaj jeża

Michał Nogaś na antenie Trójki

Tomasz Słomczyński (z materiałów wydawnictwa)

Tomasz Słomczyński (z materiałów wydawnictwa)

Książka uzyskała Trójkowy Znak Jakości.

Wszystkie zawarte w książce teksty zostały opublikowane w Polsce Dzienniku Bałtyckim, którego autor jest dziennikarzem i publicystą.

Wydawnictwo AREA planuje promocję książki na przełomie września i października 2011 roku. W planach m.in. spotkania z czytelnikami. Książka dostępna już jest w księgarniach.

Tomasz Słomczyński urodził się w 1976 roku, wychował się w Sopocie, mieszka w Gdańsku. Za reportaż Na Baluba mówią: Żydzi otrzymał nagrodę Grand Prix konkursu im. Macieja Szumowskiego. Dwa inne teksty – Zapytaj jeża oraz Ciężka robota- przyniosły autorowi w latach 2009 i 2010 tytuł Dziennikarza Roku tygodnika Angora oraz nagrodę im. red. Piotra Różyckiego.

Tomasz Słomczyński
Zapytaj jeża i inne historie. 13 reportaży.
Wydawnictwo AREA

Komentarze (3) do artykułu “Tomasz Słomczyński, Zapytaj jeża

 1. barbara

  To co pan zrobil z Dubienieckim, to deskredytuje pana jako dziennikarza w moich oczach, po co to panu, dzwoni pan do chlopaka , ktoremu na chwilke zachcialo sie miec piec minut.Jesli pan zadzwonil z zamiarem nagrywania to nosil sie pan z zamiarem sprowokowania, a coz to za inwektywy spier….c.Panu sie nie zdarza przeklac , obsobaczyc kogos.Mieszkam w Norwegi i pokazalam cala sprawe medialna znajomym dzienikarzwi i mojemy synowi ktory aplikuje w Biurze adwokackim, byli zdziwieni i mysleli ze zapomnialam jezyka w gebie.A propo dziennikarzy to dla was polski pismakow postawa norweskich dziennikarzy w obliczu ogromnej tragedii, jest godna nasladowania.Pewnie refleksje i rozmiar bledow ze strony wladz przyjdzie pozniej, ale na razie nie ma nienawisci, zadnemu pismakowi nie przyjdzie nachodzic rodzine jesli tego nie chca.Jeden byl nachal i zdrowo oberwal od czlonkow rodziny zabitego dzieciaka, nawet mu do glowy nie przyszlo latac na skarge, poza tym spotl go ostracyzm, czego panu zycze.

 2. Marianna

  no właśnie mieszka Pani w Norwegii. A ja w Polsce nie mam na kogo zagłosować, bo pełno takich “buraków” jak Dubieniecki. Co tylko mają parcie na szkło i uzależniają się od Fleszy. A dziennikarze są różni w tym wypadku, brawo!!!!! Przyczynili się że Pan Dubieniecki już po wyborach nie zasiądzie w ławach sejmu a tak mogłoby być.
  ….. a ja chciałabym aby osoba publiczna z pierwszych stron gazet z aspiracjami do bycia premierem potrafiła się zachować w bardziej kulturalny sposób.
  I jeszcze jedno Pani pisze o ataku mediów na osoby prywatne, to co innego bo w takim przypadku, każdy może pogonić dziennikarza…. jeżeli chodzi o osobę Pana Dubienieckiego to mamy do czynienia z osobą PUBLICZNĄ. A PAN DUBIENIECKI szeroko wypowiadał na łamach prasy w telewizji i radio, chciał startować w wyborach i zostać posłem, i NIE MOŻE w taki sposób rozmawiać z prasą. Z resztą słuchałam rozmowy w necie i o prowokacji NIE MA MOWY.

 3. Piotr

  Porozmawiaj z autorem o książce, zawodzie dziennikarza i pisaniu reportaży. Zapraszamy na spotkania:
  - 22.10 (sobota): Ełk, godz. 17, Pub Żądło (ul. Nadjeziorna 1a);
  - 23.10 (niedziela): Białystok, godz. 18, Klubokawiarnia Kopiluwak (ul. Sienkiewicza 9).
  - 05.11 (sobota): Targi Książki w Krakowie, godz. 15, stoisko A17.

Dodaj komentarz