• 2011-07-29

Zaopiekuj się moją mamą…

26 maja 2011 roku nakładem wydawnictwa Kwiaty Orientu ukazała się najnowsza książka Shin Kyung-Sook Zaopiekuj się moją mamą.

Shin Kyung-Sook , Zaopiekuj się moją mamą (zdjęcie pochodzi z materiałów wydawnictwa)

Shin Kyung-Sook , Zaopiekuj się moją mamą (zdjęcie pochodzi z materiałów wydawnictwa)

Zaopiekuj się moją mamą to niezwykła i głęboko poruszająca historia o rodzinie poszukującej matki, która znika pewnego popołudnia wśród tłumu na stacji metra. Opowiedziana z perspektywy córki, syna, męża i samej matki jest opowieścią o miłości, rodzinnych sekretach, przeszłości i współczesności. Stanowi chwytającą za serce sentymentalną podróż świadomości, która doprowadza cię do spotkania twarzą z twarz z gorzką prawdą – że nie wiesz nic o swojej matce. Ja nie znam mamy. Wiem tylko, że zaginęła.

Shin Kyung-Sook urodziła się jako czwarte dziecko w licznej rodzinie w małym miasteczku w Południowej Korei. W wieku szesnastu lat przeniosła się do Seulu, gdzie pracowała w firmie produkującej sprzęt stereo i uczęszczała do liceum wieczorowego. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczęła naukę w Instytucie Sztuki na kierunku twórczego pisania. W wieku 20 lat opublikowała pierwsze opowiadanie.

Do dziś wydała 7 powieści, 7 zbiorów opowiadań i 3 tomy esejów. Otrzymała między innymi nagrody literackie w Korei takie jak: Nagrodę Młodych Artystów (1993), Nagrodę literacką Hyundae (1994), Literacką Nagrodę Manhae (1995), Literacką Nagrodę Dong (1997) oraz Nagrodę Yi Sanga (2001).

W 2006 roku zdobyła Prix de L’Inapercu we Francji. Zaopiekuj się moją mamą to jej szósta powieść. W samej Korei Południowej sprzedano 1 500 000 egzemplarzy tej książki. To pierwsza powieść Shin publikowana w języku angielskim w Stanach Zjednoczonych. Książka ma zostać wydana w sumie w 23 krajach, m.in. Anglii, Niemczech, Polsce i Francji. Obecnie Shin Kyung-Sook wykłada na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.

Shin Kyung-Sook
Zaopiekuj się moją mamą
Wydawnictwo Kwiaty Orientu

Dodaj komentarz