• 2011-07-29

Znieważona Ziemia na festiwalu w Wenecji

W programie tegorocznego festiwalu w Wenecji, jednego z najważniejszych światowych festiwali filmowych, znalazł się film Znieważona ziemia (Land of Oblivion) Michale Boganim, francusko-niemiecko-polsko-ukraińska koprodukcja, z Andrzejem Chyrą w jednej z głównych ról i muzyką Leszka Możdżera.

Michale Boganim, Znieważona ziemia (z materiałów organizatora)

Michale Boganim, Znieważona ziemia (z materiałów organizatora)

Znieważona ziemia znalazła w programie prestiżowego International Film Critic’s Week (Settimana Internazionale Della Critica), w którym jest tylko dziewięć tytułów, z czego siedem będzie konkurowało o nagrodę Golden Lion of the Future.

25 lat po wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu Michale Boganim, debiutująca w fabule ceniona reżyserka filmów dokumentalnych (m.in. słynnego już dokumentu Odessa, Odessa, pokazywanego na ponad czterdziestu festiwalach) opowiada historię kilku osób i rodzin, których życie zniszczył wybuch reaktora.

Film pokazuje losy bohaterów w dwóch różnych okresach – w dniu eksplozji, a następnie dziesięć lat później. Debiut najwyższej jakości – napisali organizatorzy w komentarzu do ogłoszonej selekcji.

W rolach głównych wystąpili Olga Kurylenko i Andrzej Chyra. Muzykę do filmu skomponował wybitny muzyk jazzowy i pianista światowej klasy, Leszek Możdżer.

Znieważona Ziemia (Land of Oblivion)
Reżyseria: Michale Boganim
Produkcja: Francja-Niemcy-Polska-Ukraina, 2011, 105’

Dodaj komentarz