• 2011-07-27

Kasia z Heilbronnu w Teatrze Wybrzeże

27 i 28 lipca 2011 roku na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku będzie można obejrzeć spektakl Kasia z Heilbronnu Heinricha von Kleista w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego.

Kasia z Heilbronnu, Teatr Wybrzeże (z materiałów organizatora)

Kasia z Heilbronnu, Teatr Wybrzeże (z materiałów organizatora)

Kasia z Heilbronnu to baśniowa opowieść o poszukiwaniu miłości, a choć powstała dwieście lat temu, wciąż niepokoi tajemniczą psychologią postaci i zachwyca poetyckim pięknem.

Główny bohater, Fryderyk vom Strahl, chce ułożyć sobie przyszłość z ukochaną kobietą, ale w jego życiu pojawiają się niemal jednocześnie dwie miłości – oddana Kasia i wyemancypowana Kunegunda.

Obie piękne, obie kochają. Każda jednak reprezentuje inny styl życia, inny rozkład sił i podział ról w małżeństwie. Jak w takiej sytuacji poznać prawdziwe uczucie, przewidzieć szczęście, rozeznać przeznaczenie?

Czy wystarczą racjonalne argumenty, czy może dopuścić do głosu fantazje, lęki i sny? Może to nie my decydujemy o swoich uczuciowych wyborach, może ktoś lub coś steruje naszymi snami i marzeniami?

Przedstawienie ze wszech miar godne uwagi. Dramat z epoki romantyzmu, napisany bogatym, soczystym językiem, jakiego dziś chyba dramaturdzy nie potrafią już używać, głęboko drążący psychikę bohaterów, otwiera wyobraźnię, nakłania do myślenia i po ludzku – wzrusza.

Wyważa blokady, jakie niepotrzebnie wstawiamy w nasze życie w codziennym bezsensownym pędzie donikąd, zapominając co w istocie się liczy.

Warto pomarzyć i uwierzyć w spełnienie. Porozmawiać szczerze, bez wstydu i zahamowań, jasnym językiem, o tym, co do siebie czujemy. I zastanowić się głęboko, czym się powodujemy przy dokonywaniu życiowych miłosnych wyborów. Gorąco spektakl polecam!

Katarzyna Korczak, Dziennik Pomorza

W rolach głównych wystąpią Katarzyna Kaźmierczak, Małgorzata Brajner i Michał Kowalski.

Teatr Wybrzeże
ul. Św. Ducha 2
80-834 Gdańsk

 

Dodaj komentarz