• 2011-07-25

V Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

W dniach od 30 lipca do 7 sierpnia 2011 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą odbędzie się V edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Plakat Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (z materiałów organizatora)

Plakat Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (z materiałów organizatora)

Tegoroczną edycję – 30 lipca – zainauguruje premierowy pokaz Chłopca na rowerze – najnowszego filmu braci Dardenne. Jury z Cannes po raz kolejny doceniło filmowy duet, przyznając obrazowi Grand Prix na tegorocznym Festiwalu.

Nowe w tym roku będzie spojrzenie pod hasłem Viaggio in Italia i retrospektywy Roberto Rosseliniego, Liliany Cavani. W sekcji Literatura i ekran pokazane zostaną filmy na podstawie książek Leonardo Sciascia – znakomitego pisarza z Sycylii. I jeszcze jeden nowy, ciekawy, mało u nas znany nurt: mocumentaries, czyli filmy, które posluguja sie forma dokumentalna, aby opowiedzieć historie nie zawsze dokumentalne, wśród nich także filmy z tak zwanego nurtu found footage.

Filmy prezentowane podczas festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w cyklu Viaggio In Italia – Podróż do Włoch są miarą talentu każdej z postaci trójkąta Magnani-Rossellini-Bergman. Konfiguracji miłości i nienawiści jednocześnie. Są też artystycznym pojedynkiem dwóch legendarnych aktorek Anny Magnani i Ingrid Bergman.

Roberto Rossellini karierę filmowca zaczynał w latach 30-tych od kręcenia filmów dokumentalnych jeszcze w czasach faszystowskich Włoch. W 1942 roku zadebiutował jako reżyser pełnometrażowego filmu Biały statek. Przełomem okazał się powstały przy współpracy scenariopisarskiej nieznanego wówczas nikomu Federico Felliniego obraz Rzym, miasto otwarte (1945).

Film uznany dziś za sztandarowe dzieło neorealizmu włoskiego po raz pierwszy wprowadzał paradokumentalną formę i nielinearna narrację. Otrzymał Wielką Nagrodą Jury w Cannes. Zaproponowany nowatorski styl filmowania znalazł wielu naśladowców. Wspaniałą kreacje stworzyła tu Anna Magnani, nakreślając przejmujący portret przeciętnej włoskiej kobiety w okupowanym Rzymie, kobiety zdolnej do największych poświęceń w imię prawdziwej miłości.

W 1948 roku Rossellini zrealizował film Paisà (nominacja do Oscara za współscenariusz, Srebrna Taśma i National Board of Review za reżyserię) i Niemcy – rok zerowy (nagroda za scenariusz oraz Grand Prix MFF w Locarno), tworzące – wraz z arcydziełem z 1945 roku – neorealistyczną trylogię wojenną, uważaną za szczytowe osiągnięcie artystyczne reżysera.

W tym samym roku nakręcił dramat Miłość, który składał się z dwóch nowel autorstwa Jeana Cocteau i Federico Felliniego, w każdej w roli głównej Anna Magnani, która daje popis swoich możliwości interpretacyjnych. W drugiej części jako święty Józef zagrał sam Federico Fellini. Miłość otrzymała nagrodę dla Najlepszego Filmu Zagranicznego od koła krytyków nowojorskich.

Czas gdy w życiu Rosselliniego pojawiła się Ingrid Bergman, zaowocował między innymi takimi filmami jak : Stromboli, Ziemia Boga (1950)’ Europa’51 (1951); oraz Podróż do Włoch (1953). W 1953 roku nakręcił nowelowy film komediowy Jesteśmy kobietami z udziałem swoich aktorek – Anny Magnani, Ingrid Bergman i Alidy Valli, oddając hołd ich wielkiemu talentowi.

Cykl wzbogaca specjalny pokaz odrestaurowanej wersji mało znanego u nas filmu Rosselliniego La Macchina Ammazzacattivi, który w nowej wersji miał swoja premierę na tegorocznym festiwalu w Cannes.

Festiwal Dwa Brzegi (fot. Katarzyna Rainka)

Festiwal Dwa Brzegi (fot. Katarzyna Rainka)

W ramach Lekcji Kina wybitni twórcy wyspowiadają się przed publicznością. Andrzej Fidyk i Grzegorz Królikiewicz opowiedzą o swojej fascynacji sztuką (nie tylko filmową), inspiracjach, mistrzach i mentorach, ale też o grzechach jakie popełnił na swojej drodze zawodowej.

Andrzej Fidyk zdradzi tajemnice kulis programu Czas na dokument, Miej oczy szeroko otwarte, i Oglądaj z Andrzejem Fidykiem. Przed Lekcją Kina organizatorzy zapraszają na pokaz Kiniarzy z Kalkuty. Dokument udowadnia, że film może zmieniać ludzkie życie na lepsze.

Kolejny Gość dwóch Brzegów to Grzegorz Królikiewicz – autor, reżyser, scenarzysta i pedagog. Lekcji kina Grzegorza Królikiewicza będą towarzyszyć pokazy trzech etiud i trzech fabuł – to mini retrospektywa – 3xGrzegorz Królikiewicz.

Muzyczne otwarcie to koncert Daniela Melingo – latynoamerykańskiego Toma Waitsa, kultowego artysty z Argentyny. Wokalista i multiinstrumentalista wraz z zespołem zagra utwory ze swoich dwóch ostatnich płyt: Santa Milonga i Maldito Tango.

Oprócz tego na scenie będzie można usłyszeć rock noir Rykardy Parasol, Zamach na Grupy MoCarta ze Zbigniewem Zamachowskim, a także Andrzeja Bieniasa ze Stowarzyszeniem Konstruktorów Słów i Dźwięków i Niepłytką płytką .

Oprócz Kazimierza Dolnego wydarzenia Festiwalowe odbywają się również w Puławach i Janowcu.

30 lipca – 7 sierpnia 2011 roku
Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
ul. Zwycięzców 48
03-938 Warszawa

Dodaj komentarz