• 2011-07-23

Wystawa Ostalgia w New Museum w Nowym Jorku

Od 14 lipca do 25 września 2011 r. w New Museum w Nowym Jorku potrwa wystawa Ostalgia, będącą pierwszą na taką skalę prezentacją sztuki krajów byłego bloku wschodniego w Stanach Zjednoczonych.

Mirosław Bałka - Black Pope and Black Sheep, 1987. Zdjęcie udostępnione przez New Museum

Mirosław Bałka - Black Pope and Black Sheep, 1987. Zdjęcie udostępnione przez New Museum

The New Museum przedstawia prace pięćdziesięciu artystów z ponad dwudziestu krajów Europy Wschodniej i byłych republik sowieckich, m.in. Vladimir Arkhipov, Helga Paris, Dmitri Prigov, Erik Bulatov, Boris Mikhailov, Stanislav Filko, Jiri Kovanda, Jonas Mekas, Andrei Monastyrski, Roman Ondak, Anri Sala, Thomas Shutte, czy Jaan Toomik.

Wychodząc poza wyłącznie geograficzny kontekst, Ostalgia obejmuje także prace stworzone przez artystów z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, obrazujące inny wymiar sowieckiego mitu i rzeczywistości. Wystawa zapożycza swój tytuł z powstałego w latach 90-tych niemieckiego pojęcia Ostalgie, wyrażającego poczucie tęsknoty za minionym światem komunistycznej utopii.

Polska sztuka reprezentowana jest przez prace Mirosława Bałki, Anety Grzeszczykowskiej, Edwarda Krasińskiego, Marysi Lewandowskiej, Pauliny Ołowskiej, oraz twórców z legendarnego Warsztatu Formy Filmowej – Wojciecha Bruszewskiego, Józefa Robakowskiego i Ryszarda Waśko.

Ostalgia nie stawia sobie za zadanie przedstawienia jednolitej historii sztuki byłego bloku wschodniego; odzwierciedla raczej wspólną dla niego atmosferę i wrażliwość, przefiltrowaną przez osobisty wymiar pamięci i przeżytych zdarzeń. Poszukuje obrazu artysty z kraju socjalistycznego: wizjonera, świadka historii, a niekiedy wyrzutka społeczeństwa; buntownika i outsidera.

Poprzez prezentację lokalnej awangardy i związanych z nią praktyk twórczych; eksponowanie pokrewieństwa między narodami, komponowanie wyimaginowanego krajobrazu regionu oraz śledzenie kartografii zdarzeń, Ostalgia staje się w gruncie rzeczy wypowiedzią artystyczną o sile mitu oraz o jego nieuchronnym upadku.

Kuratorem wystawy jest dyrektor artystyczny The New Museum w Nowym Jorku, Massimiliano Gioni.

Wystawa Ostalgia
14 lipca – 25 września 2011 r.

New Museum
235 Bowery
Nowy Jork, Nowy Jork 10002

Dodaj komentarz