• 2011-07-23

Tańce dworskie w Willi Decjusza

30 lipca 2011 roku o godzinie 19.00 w Willi Decjusza w Krakowie odbędzie się inauguracja 12. Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza.

Festiwal tańców Dworskich "Cracovia Danza" - materiał udostępniony przez organizatora

Festiwal tańców Dworskich "Cracovia Danza" - materiał udostępniony przez organizatora

Stowarzyszenie Willa Decjusza, Balet Dworski Cracovia Danza oraz Fundacja Ardente Sole zapraszają do Willi Decjusza na wydarzenia otwierające 12. Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza oraz tegoroczną edycję warsztatów i pokazów tańców historycznych.

W sobotę, 30 lipca, na scenie plenerowej zostanie wystawiony spektakl A la Cracovienne w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Krakowiacy oraz Baletu Dworskiego Cracovia Danza, wprowadzający w temat tegorocznego festiwalu, jakim jest Taniec ludowy w tańcu dworskim i balecie. Do motywu przewodniego będą się również odwoływać wykłady poprzedzające wystawę Strój ludowy – jego oblicza w tańcu dworskim i balecie, której wernisaż będzie mieć miejsce dzień później.

Spektakl inauguracyjny i cała tegoroczna edycja Festiwalu są próbą pokazania, w jak ciekawy sposób taneczne tradycje folklorystyczne przenikały się z kulturą dworską i baletem, stając się już od XV wieku inspiracją dla kompozytorów, autorów librett operowych i baletowych, twórców scenografii i kostiumów. Na trwałe związane z tematem wiejskim i sielskim formy taneczne, takie jak Gawot, Musette, Kontredans, Tarantella czy Krakowiak, prezentowane były na dworach i scenach baletowych. Malowniczy i żywiołowy świat folkloru przetwarzany był wielokrotnie na scenę. Ballet des Saisons, Les Pastorales, Giselle, Córka źle strzeżona i wiele innych spektakli baletowych powstało na podstawie historii ludowych.

Od 31 lipca do 5 sierpnia w Willi Decjusza będą mieć miejsce Warsztaty Tańców Dworskich prowadzone w kilku pracowniach tematycznych: tańców polskich, angielskich, włoskich, francuskich, indyjskich (taniec Kathak), żonglerki flagami, pantomimy, makijażu scenicznego oraz dziecięcej. Warsztatom towarzyszyć będą wykłady na temat tańca ludowego oraz wieczorne pokazy tańców dawnych na scenie plenerowej. Po zakończeniu warsztatów tancerze opuszczą Willę Decjusza i uczestniczyć będą w wydarzeniach ścisłego Finału Festiwalu (5 – 7 sierpnia).

Inauguracja Festiwalu: 30 lipca 2011 roku o godzinie 19.00.
Festiwal trwa do 7 sierpnia 2011 roku.

Stowarzyszenie Willa Decjusza
ul.28 lipca 1943 roku 17A
Kraków

Dodaj komentarz