• 2011-07-23

Skąd się biorą mężczyźni…

27 lipca 2011 roku o godzinie 19.00 w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie odbędzie się koncert Agnieszki Chrzanowskiej Skąd się biorą mężczyźni.

Koncert Skąd się biorą mężczyźni… jest skonstruowany tak, by kolejne kompozycje artystki przynosiły odpowiedzi na pytania nurtujące kobiety od zawsze: skąd się biorą mężczyźni, czy posiadają duszę, jakimi charakteryzują się cechami i czy można doprowadzić do porozumienia płci?

Ważnym elementem koncertu jest dialog z widzami. Artystka przytacza statystyki mówiące o sytuacji kobiety w świecie, omawia cechy i uwarunkowania genetyczne zachowań mężczyzn, podkreślając, że w komunikacji między kobietami a mężczyznami wciąż najsłabszym punktem jest wzajemne poznanie. Podążamy bezrefleksyjnie wytartymi ścieżkami stereotypów, poddając się wszechobecnej presji rodziny, społeczeństwa, państwa i religii.

Literatura, która ma na nas ogromny wpływ, nie opisuje właściwie szczęśliwych związków. Pokutują dwa modele relacji, z jednej strony Tristan, który wielbi duszę Izoldy, ale nie może połączyć się z jej ciałem, z drugiej Don Juan, który porozumieniem dusz nie był zainteresowany. W ramach eksperymentu artystka stworzyła specjalny dokument na podstawie wiersza Michała Zabłockiego Nie taka jak Ty i podczas koncertu próbuje doprowadzić do podpisania Aktu Porozumienia Płci przez przedstawicieli obojga płci.

W programie koncertu znalazły się utwory z płyt: Nie bój się nic nie robić, Cały świat płonie, Tylko dla kobiet, Bez udziału gwiazd oraz albumu, którego premiera planowana jest na jesień 2011. Autorem części tekstów jest Michał Zabłocki, a części sama Agnieszka.

Agnieszka Chrzanowska to kompozytorka, piosenkarka, aktorka. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Dyrektor Artystyczny założonego przez siebie Radiowego Teatru Piosenki w Radiu Kraków. Autorka audycji radiowej Nieobojętna częstotliwość drgań emitowanej w Radiu Kraków, której założeniem jest prezentowanie polskich kompozytorów, autorów tekstów i wybitnych interpretatorów, których twórczość skoncentrowała się wokół piosenki literackiej.

Wydała albumy: 1996 – Słowa, 1998 – Nie bój się nic nie robić, 2000 – Cały Świat płonie, 2004 – Ogień olimpijski, 2005 – Tylko dla kobiet, 2009 – Bez udziału gwiazd. Laureatka 21. Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu za utwór Camille Claudel. Nagrodzona przez Polski Komitet Olimpijski Wawrzynem olimpijskim w dziedzinie Sztuki za album Ogień olimpijski. Nominowana do nagrody Fryderyk 2000 i 2005 za albumy Cały Świat płonie i Tylko dla kobiet.

Koncert: 27 lipca 2011 roku o godzinie 19.00.

Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie
Ul. Mikołajska 2
Kraków

Dodaj komentarz