• 2011-07-20

Ostatnie oprowadzanie po wystawie Elżbiety Jabłońskiej

Do 24 lipca 2011 roku w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie można oglądać wystawę prac Elżbiety Jabłońskiej Nadzwyczaj(nie)udanedzieło. Ostatnie oprowadzanie po wystawie odbędzie się 22 lipca 2011 r. o godzinie 16.00.

Elżbieta Jabłońska, Nowe Życie, 2010, fot. Rafał Sosin

Elżbieta Jabłońska, Nowe Życie, 2010, fot. Rafał Sosin

Wystawa Elżbiety Jabłońskiej jest rodzajem podsumowania dotychczasowej twórczości artystki, należącej do czołówki polskiej sztuki najnowszej. To także próba spojrzenia na jej dorobek artystyczny z dystansu; odejście od dotychczasowych sposobów jego odczytywania i wreszcie – próba delikatnego odwrócenia znaczeń.

W pierwotnym zamierzeniu wystawa miała tropić nowe idee, jakie pojawiają się w sztuce Elżbiety Jabłońskiej. Przede wszystkim jednak wystawa podporządkowana zostanie autorefleksji – przyjrzymy się samemu procesowi tworzenia ekspozycji. Podejście to artystka przyjęła jako wyraz niezgody na zamykanie – wciąż rozwijającej się – własnej twórczości w muzealnych ramach.

Obok znanych prac artystki na wystawie znajdą się również nowe realizacje, w tym neon Nowe Życie (2010). Stare prace zostaną pokazane w gablotach jako eksponaty, pochodzące raczej z magazynu niż z ekspozycji muzealnej. Ta część wystawy zawierała będzie w dużej mierze pamiątki po dziełach, działaniach, akcjach.

Będzie można zobaczyć zatem takie eksponaty, jak kostiumy, w których Jabłońska pozowała do cyklu zdjęć jako Supermatka (Gry domowe, 2003) czy płócienne ściereczki pochodzące z akcji Przez żołądek do serca, jak również wiele innych – m.in. pudełeczka i ich tajemniczą zawartość (po akcjach wymiany z publicznością w różnych krajach), druki, rysunki, przedmioty znalezione, które zapełniały jej instalacje.

Jednym z najnowszych dzieł na wystawie będzie neon Nowe Życie. Artystka znalazła go we wsi pod Bydgoszczą, na budynku rolniczej spółdzielni produkcyjnej. Neon, liczący sobie dziesięć metrów długości i ponad dwa metry wysokości, stanowi motto wystawy. Pochodzi z lat siedemdziesiątych, a obecnie Elżbieta Jabłońska zaadaptowała go do celów artystycznych.

Pokazywany we wnętrzu galerii, stanie się fizycznym, przytłaczającym rozmiarami obiektem, który zwiedzający będą musieli okrążyć, by dotrzeć do następnych części wystawy. Niesie on ze sobą powiew optymizmu i wiary w dobrą przyszłość, z drugiej jednak strony stopień jego zniszczenia zdecydowanie mąci ów optymizm.

Elżbieta Jabłońska, Nadzwyczaj(nie)udanedzieło
Otwarcie wystawy: 21 czerwca 2011 roku o godzinie 18.00.
Wystawa czynna do 24 lipca 2011 roku.

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Pl. Szczepański 3a
Kraków

Dodaj komentarz