W wakacje 2011 roku odbywa się największy wakacyjny festiwal filmowy Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane 2011 już po raz czwarty.

Crzest Wagonu Filmowego Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane

Crzest Wagonu Filmowego Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane

Jednak Kino Letnie w Sopocie sięga swoją tradycją do połowy ubiegłego stulecia. Odbywało się wówczas na terenie sopockich kortów tenisowych. Codziennie wieczorem mieszkańcy Sopotu zasiadali na trybunach i oglądali filmy płaszcza i szpady, komedie oraz popularne w latach sześćdziesiątych westerny z Johnem Waynem i Gregorym Peckiem.

Kino tenisowe lub po prostu Letnie, tak było bowiem nazywane przez widzów, którzy przychodzili do niego wieczorami prosto z plaży, z kocami i leżakami plażowymi. Tam, w letnie wieczory, znajdowali chwilę wytchnienia podczas filmowych nocy pod gwiazdami.

Zakopane od zawsze przyciągało artystów estrady. Już pod koniec XIX wieku odbywały się tutaj znane w całej Polsce letnie pokazy teatralne. W Zakopanem gościli najwięksi aktorzy, dość powiedzieć, że na deskach sceny letniej przez dwa sezony występowała najsłynniejsza aktorka przełomu wieków – Helena Modrzejewska. Już w 1914 roku z inicjatywy Towarzystwa Gimnastycznego Sokół powstała sala kinowa, która istnieje zresztą do dzisiaj.

Firma Outdoor Cinema wznowiła tradycję Kina Letniego w roku 2007 organizując, początkowo w Sopocie na teremie Centralnego Kortu Tenisowego, Orange Kino Letnie Sopot 2007. W 2008 roku Kino Letnie w Sopocie zmieniło swoją lokalizację na słynne sopockie Molo, co tylko zwiększyło jego popularność. W 2009 roku odbyło się już równolegle w dwóch największych kurortach Polski, w Sopocie na Molo i w Zakopanem przy słynnym deptaku Krupówki. Oba miasta połączył pociąg PKP Intercity, kursujący codziennie przez całe wakacje, między Tatrami a Bałtykiem.

Przez całą podróż pasażerowie pociągu mogli oglądać filmy Non Stop! W 2010 para aktorów Katarzyna Figura i Piotr Siwkiewicz zostali rodzicami chrzestnymi Wagonu Filmowego. W tym roku podczas inauguracji festiwalu po raz pierwszy wręczono Diamentowy Klaps Filmowy aktorowi Borysowi Szycowi a Publiczność przez całe dwa miesiące wybiera najlepszy film festiwalu głosując w plebiscycie.

Projekt kina letniego to realizacja mojego marzenia. Powołałem do życia firmę Outdoor Cinema specjalizującą się w organizacji seansów na świeżym powietrzu, która oferuje widzom wspaniałą jakość – zarówno obrazu, jak i dźwięku. I to się udało. Wykorzystujemy najnowocześniejszą technologię, zapewniając widzom oglądanie filmów w najwyższej jakości – co więcej – i malowniczej scenerii.

Klimat lata, zapach drzew, szum fal. W takiej atmosferze nasze ciało i umysł funkcjonują inaczej, a co za tym idzie inaczej też docierają do nas filmy. Stworzyliśmy imprezę dla każdego. Na projekcje przychodzą całe rodziny, zakochane pary, single, grupy znajomych a nawet matki z dziećmi w wózkach. Orange Kino Letnie przyciąga widzów nie tylko atrakcyjną lokalizacją, ale też repertuarem. Daje możliwość nadrobienia filmowych zaległości. I co ważne, wszystkie filmy pokazujemy za darmo.

Paweł Adamski, prezes Outdoor Cinema, pomysłodawca festiwalu.

Festiwal Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane otrzymał już kilka nagród:

  • 2009 – Nagroda otrzymana na 13 Gdańskich Targach Turystycznych – Najlepsza Promocja Turystyki Województwa Pomorskiego 2009 – I miejsce w kategorii Impreza Turystyczna.
  • 2010 – Wyróżnienie otrzymane w plebiscycie Wielkie odkrywanie Małopolski pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Nawary.
  • 2010 – Złoty Spinacz otrzymany w kategorii Event Komercyjny w plebiscycie organizowanym przez Związek Firm Public Relations.

Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane
Wakacje 2011 rok

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Dzikie fantazje

Gabriel Krawczyk

„Over Your Dead Body” („Po twoim trupie”), reż. Takashi Miike (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nowa Elektrownia

Maria Franecka

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, wystawa „Specimen. Próba kolekcji”, Thorsten Goldberg, „Cumulus radomski”, 2014, fot. Marcin Kucewicz (dzięki uprzejmości MCSW „Elektrownia”)

Wyprawa po szczęście

Krystyna Kuczyńska

Fotografia Jacquesa Henri Lartigue, 1912 (źródło: materiały miesięcznika „Odra”)

Milczenie obrazu

Zuzanna Sokołowska

Alfredo Jaar, „Brzmienie ciszy”, 2014, widok instalacji w CSW „Znaki Czasu” w Toruniu, fot. Wojciech Olech (źródło: dzięki uprzejmości CSW i Artysty)

Myślę, więc cierpię

Jowita Kubiak

Tadeusz Różewicz, „Wyszedł z domu. Tak zwana komedia”, reż. Michał Rzepka, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, 2014, fot. Janusz Szymański (źródło: materiały Teatru)

więcej artykułów
Sonda

Która z polskich nagród literackich Twoim zdaniem jest najbardziej opiniotwórcza?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR

Najważniejszy
Newsletter Polskiej KulturyDołącz do O.pl

zamknij x