• 2011-07-19

Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane

W wakacje 2011 roku odbywa się największy wakacyjny festiwal filmowy Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane 2011 już po raz czwarty.

Crzest Wagonu Filmowego Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane

Crzest Wagonu Filmowego Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane

Jednak Kino Letnie w Sopocie sięga swoją tradycją do połowy ubiegłego stulecia. Odbywało się wówczas na terenie sopockich kortów tenisowych. Codziennie wieczorem mieszkańcy Sopotu zasiadali na trybunach i oglądali filmy płaszcza i szpady, komedie oraz popularne w latach sześćdziesiątych westerny z Johnem Waynem i Gregorym Peckiem.

Kino tenisowe lub po prostu Letnie, tak było bowiem nazywane przez widzów, którzy przychodzili do niego wieczorami prosto z plaży, z kocami i leżakami plażowymi. Tam, w letnie wieczory, znajdowali chwilę wytchnienia podczas filmowych nocy pod gwiazdami.

Zakopane od zawsze przyciągało artystów estrady. Już pod koniec XIX wieku odbywały się tutaj znane w całej Polsce letnie pokazy teatralne. W Zakopanem gościli najwięksi aktorzy, dość powiedzieć, że na deskach sceny letniej przez dwa sezony występowała najsłynniejsza aktorka przełomu wieków – Helena Modrzejewska. Już w 1914 roku z inicjatywy Towarzystwa Gimnastycznego Sokół powstała sala kinowa, która istnieje zresztą do dzisiaj.

Firma Outdoor Cinema wznowiła tradycję Kina Letniego w roku 2007 organizując, początkowo w Sopocie na teremie Centralnego Kortu Tenisowego, Orange Kino Letnie Sopot 2007. W 2008 roku Kino Letnie w Sopocie zmieniło swoją lokalizację na słynne sopockie Molo, co tylko zwiększyło jego popularność. W 2009 roku odbyło się już równolegle w dwóch największych kurortach Polski, w Sopocie na Molo i w Zakopanem przy słynnym deptaku Krupówki. Oba miasta połączył pociąg PKP Intercity, kursujący codziennie przez całe wakacje, między Tatrami a Bałtykiem.

Przez całą podróż pasażerowie pociągu mogli oglądać filmy Non Stop! W 2010 para aktorów Katarzyna Figura i Piotr Siwkiewicz zostali rodzicami chrzestnymi Wagonu Filmowego. W tym roku podczas inauguracji festiwalu po raz pierwszy wręczono Diamentowy Klaps Filmowy aktorowi Borysowi Szycowi a Publiczność przez całe dwa miesiące wybiera najlepszy film festiwalu głosując w plebiscycie.

Projekt kina letniego to realizacja mojego marzenia. Powołałem do życia firmę Outdoor Cinema specjalizującą się w organizacji seansów na świeżym powietrzu, która oferuje widzom wspaniałą jakość – zarówno obrazu, jak i dźwięku. I to się udało. Wykorzystujemy najnowocześniejszą technologię, zapewniając widzom oglądanie filmów w najwyższej jakości – co więcej – i malowniczej scenerii.

Klimat lata, zapach drzew, szum fal. W takiej atmosferze nasze ciało i umysł funkcjonują inaczej, a co za tym idzie inaczej też docierają do nas filmy. Stworzyliśmy imprezę dla każdego. Na projekcje przychodzą całe rodziny, zakochane pary, single, grupy znajomych a nawet matki z dziećmi w wózkach. Orange Kino Letnie przyciąga widzów nie tylko atrakcyjną lokalizacją, ale też repertuarem. Daje możliwość nadrobienia filmowych zaległości. I co ważne, wszystkie filmy pokazujemy za darmo.

Paweł Adamski, prezes Outdoor Cinema, pomysłodawca festiwalu.

Festiwal Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane otrzymał już kilka nagród:

  • 2009 – Nagroda otrzymana na 13 Gdańskich Targach Turystycznych – Najlepsza Promocja Turystyki Województwa Pomorskiego 2009 – I miejsce w kategorii Impreza Turystyczna.
  • 2010 – Wyróżnienie otrzymane w plebiscycie Wielkie odkrywanie Małopolski pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Nawary.
  • 2010 – Złoty Spinacz otrzymany w kategorii Event Komercyjny w plebiscycie organizowanym przez Związek Firm Public Relations.

Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane
Wakacje 2011 rok

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR