• 2011-07-19

Japońskie filmy różowe na 11. MFF Nowe Horyzonty

W dniach od 21 do 31 lipca 2011 roku we Wrocławiu w ramach 11 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty pokazane zostaną japońskie różowe filmy.

Japońskie filmy różowe na 11. MFF Nowe Horyzonty

Japońskie filmy różowe na 11. MFF Nowe Horyzonty

W cyklu Za różową kurtyną po raz pierwszy w Polsce zostaną pokazane filmy różowe należące do popularnego w Japonii nurtu kina erotycznego, który narodził się w latach 60. ubiegłego wieku, stając się intrygującą częścią japońskiej kultury. Na program cyklu składają się prekursorskie dzieła nurtu, a także filmy z późniejszych dekad, zróżnicowane pod względem formy i tematyki.

Wśród różowych filmów możemy znaleźć dramaty, komedie, horrory, kino akcji i samurajskie – i często okazuje się, że seks jest jedynie pretekstem do poruszania zupełnie innych tematów. We Wrocławiu zobaczyć będzie można więc filmy ciekawe pod wieloma względami: po pierwsze, ukazujące japońskie, zupełnie różne od europejskiego, spojrzenie na erotykę. Po drugie, poruszające tematy daleko wykraczające poza erotykę oraz mimo małego zazwyczaj budżetu, zrealizowane z wielką dbałością o techniczną stronę produkcji.

Premierą na festiwalu będzie miał polski przekład kanonicznej książki Jaspera Sharpa Za różową kurtyną. Historia japońskiego kina erotycznego (wyd. Ha!art) to wyczerpująca prezentacja pinku eiga – awangardowego kina erotycznego z Japonii. Autor opisuje obrzeża współczesnej kinematografii japońskiej, odnosząc je do szerszego tła kulturowego, społecznego i politycznego. Pokazuje w jaki sposób w pinku eiga kultura wysoka przeplata się z kinem ekscesu, tworząc jedyne w swoim rodzaju, kontrowersyjne i niejednoznaczne zjawisko estetyczne.

Filmy prezentowane w cyklu Za różową kurtyną mogą wzbudzać kontrowersje ze względu na treść i przekaz i przeznaczone są dla widzów dorosłych.

21–31 lipca 2011 r.
11 Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty
Wrocław

Dodaj komentarz