• 2011-07-18

OUT de BICZ – codzienne pokazy teatralne

W dniach od 25 do 31 lipca 2011 roku w Sopocie, w ramach Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej,  codziennie będzie można zobaczyć cztery spektakle.

Tulla, fot. Jerzy Nowak

Tulla, fot. Jerzy Nowak

A teraz JA! / na motywach Pamiętnika Stefana Czarnieckiego i Ślubu Witolda Gombrowicza

Teatr Stajnia Pegaza
scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
wykonanie: Grzegorz Sierzputowski
premiera 12 luty 2005

Autorzy spektaklu A teraz Ja! próbują opowiedzieć historię człowieka-artysty usytuowanego p o-m i ę d z y, odsłaniając tak charakterystyczne cechy Gombrowicza jak bycie pomiędzy afirmacją sztuki i jej odrzuceniem, pomiędzy dojrzałością i młodością, pomiędzy groteską i powagą. Stan zawieszenia, niedookreślenia, niedomknięcia. Jak to się we mnie łączyło? Ale to się nie łączyło. I żadna z tych rzeczywistości nie była istotniejsza od innych. Byłem cały w każdej z nich i nie byłem w żadnej. Byłem pomiędzy. I byłem aktorem (z Testamentu Gombrowicza).

Wykonanie monodramu reżyserka Stajni Pegaza powierzyła Grzegorzowi Sierzputowskiemu, aktorowi zawodowemu z Warszawy, z którym współpracowała wcześniej przy spektaklu Wieczorek anarchistyczny wg Wilka stepowego Hermanna Hessego.

To przedstawienie zostanie przeniesione w plener w okolice kładki łączącej ze sobą ulicę Obrońców Westerplatte w Sopocie. Przedstawienie będzie można oglądać z dwóch przeciwległych końców kładki. Bohater w tej przestrzeni nie tylko metaforycznie, ale również fizycznie staje pomiędzy – krążąc po zawieszonym nad głębokim wąwozem wiaduktem, musi podjąć decyzję, w którym kierunku potoczyć się ma jego życie i twórczość.

25-31 lipca / Ul. Obrońców Westerplatte kładka / godz. 22.00

Tulla / według Güntera Grassa

Teatr Off de BICZ
adaptacja, reżyseria i wykonanie: Ida Bocian
konsultacje reżyserskie: Ewa Ignaczak, Magdalena Płaneta

Tulla, produkcja Sopockiej Sceny Off de BICZ, jest opowieścią o dorastaniu. Ida Bocian wykorzystała historię dziewczyny mieszkającej we Wrzeszczu opowiedzianą przez Grassa, by przedstawiając jej proste, smutne życie, odnaleźć w nim to, co powinno być wartością uniwersalną. Trudno powiedzieć by przedstawiona przez nią kreacja była relacją losów osoby szczęśliwej, której w życiu wszystko się układa i której droga wiedzie prostą linią na szczyt.

Przejmująca opowieść o człowieku, który niejako samotnie staje się dorosłym, zostawia w widzach uczucie zrozumienia i współczucia, ale też jednocześnie nieodparte pragnienie wzięcia sprawy naszego życia w swoje ręce i nonkonformizmu. Spektakl będzie prezentowany w wąwozie na przedłużeniu ulicy Majkowskiego. Jego specyficzna atmosfera tajemnicy, nieokiełznanej przyrody przywodzi na myśl dziecięce wyprawy w nieznane i niebezpieczne meandry dorastania do kobiecości.

25-31 lipca / wąwóz na przedłużeniu ulicy Majkowskiego / godz. 22.30

Spowiedź / wg Spowiedzi w drewnie Jana Wilkowskiego

adaptacja i reżyseria: Ewa Ignaczak i Ida Bocian
malarstwo na drewnie: Anna Szpadzińska Koss
obsada: Justyna Smilgin, Bożena Simonawicziute, Agata Wutkina, Loreta Matulewicz, Weronika Matuiza, Izabela Ornowska, Justyna Sworobowicz, Barbara Suckiel, Łucja Wojnicz
Premiera: lipiec – wrzesień 2010

Spektakl jest swobodną adaptacją sztuki Jana Wilkowskiego o zmaganiu się artysty z własną twórczą niemocą. W wykonaniu słuchaczek Polskiej Akademii Teatru Niezależnego na Litwie, główną bohaterka jest rzeźbiarka, która przestaje wierzyć w sens swojej pracy. W rozmowie ze swoim niedokończonym dziełem – Chrystusem Frasobliwym wyznaje swoje grzechy i nazywa niespełnione pragnienia. Poddaje się surowemu osądowi pozostałych dzieł – wizerunków Świętych, którzy małostkowo wytykają jej interesowność i brak prawdziwego talentu.

Oryginalny tekst sztuki, napisany w gwarze góralskiej, został zaadoptowany do potrzeb niniejszej realizacji i opiera się o specyfikę języka używanego na Wileńszczyźnie. Przedstawienie powstało jako spektakl zaliczeniowy dla słuchaczy I roku Polskiej Akademii Teatru Niezależnego na Litwie, w lipcu 2010 roku, w Ośrodku Stacja Szamocin.

25-31 lipca / okolice Urzędu Miasta w Sopocie – strumyk / godz. 22.00

Była Żydówka, nie ma Żydówki / na podstawie prozy Mariana Pankowskiego

Teatr Stajnia Pegaza
scenariusz: Katarzyna Fidos
reżyseria: Ewa Ignaczak
obsada: Aleksandra Kania, Ida Bocian
Premiera: 6 i 7 listopada 2009

Powieść Mariana Pankowskiego jest parabolą polsko-żydowskiego losu. Tytułowa ostatnia Żydówka z miasta N. zostaje zaproszona już po wojnie przez swoich rodaków z odległej amerykańskiej krainy na spektakl, którym mają być jej własne tragiczne losy. Opowiadając swoją historię, wraca do zapomnianej przeszłości i po raz kolejny zostaje przez nią uwięziona. Pankowski przywołuje cały wachlarz ludowych stereotypów antyżydowskich w postaci owadów, węży i bezwstydnych kotów, które nigdzie długo miejsca nie zagrzeją ze względu na rewolucyjne popędy. Na tym tle rozgrywa się odwieczna rywalizacja w cierpiętnictwie pomiędzy Polakami i Żydami, dziś dostrzeganym jedynie w szumnych debatach na temat pamięci i w patetycznych rocznicach, w czasie których ofiary są już tylko aktorami.

W teatralnej wersji, wyreżyserowanej przez Ewę Ignaczak, cała historia to konflikt trzech kobiet. Podłoże konfliktu stanowi fakt przynależności do różnych pokoleń i narodów. Tytułowa bohaterka spektaklu, Żydówka, Fajga Oberlender, jedyna uratowana z transportu całego miasteczka do gazu, zjawia się w Ameryce, na zaproszenie swoich rodaków, nie-rodaków. Przebieg rozmów to historie Fajgi i pytania jej braci, a wszystko przepełnione świadectwami okrucieństwa człowieka.

25-31 lipca / Dworzec PKP w Sopocie / godz. 21.00

Sopot 2011
Otwarty Kurort Kultury
Codzienne prezentacje 4 spektakli teatralnych w przestrzeni miejskiej Sopotu,
Sopocka Scena Off de BICZ
Czas trwania: 25 – 31 lipca 2011 r.

Sopocka Scena Off de BICZ
al. Mamuszki 2
81-718 Sopot

Dodaj komentarz