• 2011-07-16

Wakacyjna historia – weekendowe kino plenerowe Domu Spotkań z Historią

16 lipca 2011 roku rozpoczyna się weekendowe kino plenerowe Domu Spotkań z Historią – Wakacyjna historia. Do końca sierpnia na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego (róg Karowej i Krakowskiego Przedmieścia) prezentowane będą filmy fabularne i dokumentalne, m.in. Rewers Borysa Lankosza, Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł Antoniego Krauze, Wenecja Jana Jakuba Kolskiego oraz Jeden dzień w PRL Macieja Drygasa.

Plakat: Wakacyjna historia (materiał udostępniony przez DSH)

Plakat: Wakacyjna historia (materiał udostępniony przez DSH)

W ramach weekendowych akcji plenerowych odbywać się będą również warsztaty dla dzieci poświęcone m.in. przedwojennej Warszawie i prezentowanej w DSH wystawie Budujemy Nowy Dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945–1952.

Program na lipiec

16 lipca (sobota)

15.00–18.00 warsztaty dla dzieci

20.00 – Rewers, reż. Borys Lankosz, scen. Andrzej Bart, film fabularny, Polska 2009, 99’

Akcja filmu, rozgrywa się w dwóch planach czasowych – we wczesnych latach 50. oraz współcześnie. Główną bohaterką jest Sabina (Agata Buzek), szara myszka, która właśnie przekroczyła trzydziestkę. Matka (Krystyna Janda) próbuje za wszelką cenę znaleźć dla swojej córki odpowiedniego kandydata na męża. Całą sytuację kontroluje babcia (Anna Polony), ekscentryczna dama o ciętym języku, przed którą nie uchowa się żadna tajemnica. W przedwojennej kamiennicy pojawiają się kolejni adoratorzy. Żaden z nich nie wzbudza zainteresowania Sabiny. Pewnego dnia, jak spod ziemi, zjawia się uroczy, inteligentny i diabelsko przystojny Bronisław (Marcin Dorociński). Jego obecność rozpocznie serię zaskakujących zdarzeń, które ujawnią drugą stronę kobiecej natury… Znakomite zdjęcia w scenografii Warszawy lat 50.

23 lipca (sobota)

15.00-18.00 – warsztaty dla dzieci

21.00 – Good bye Lenin, reż. Wolfgang Becker, scen. Wolfgang Becker i Bernd Lichtenberg, film fabularny, Niemcy 2003, 121’

Bohaterka filmu traci przytomność, kiedy widzi jak policjanci pałują jej syna podczas obalania berlińskiego muru i przez kilka miesięcy leży w śpiączce. Kiedy się budzi, nie ma już NRD, ale ona o tym nie wie, nadal unieruchomiona w swoim łóżku. Narratorem obrazu jest jej syn Alex. Wychowany przez matkę, komunistkę-aktywistkę, chadzający na pochody, wychowywany na dobranocce o Piaskowym Dziadku. Alex kocha matkę i w obawie o jej zdrowie tworzy przed nią iluzję dawnego świata. Cała kamienica daje się wciągnąć w tę zabawę – powszechnie lubiano energiczną szefową lokalnej organizacji partyjnej, do której wszyscy należeli. Ale odtworzyć NRD wcale nie będzie tak łatwo…

30 lipca (niedziela)

15.00–18.00 – warsztaty dla dzieci

21.00 – Czarny czwartek, Janek Wiśniewski padł, reż. Antoni Krauze, scen. Michał S. Pruski, Mirosław Piepka, film fabularny, Polska 2011, 100’

W przejmującym obrazie Antoni Krauze przypomina jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL-u. Widowiskową rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku, wyróżniają nie tylko rozmach inscenizacyjny i trzymająca w napięciu akcja.

Dom Spotkań z Historią (DSH) — instytucja kultury m. st. Warszawy — zajmuje się popularyzowaniem historii XX wieku Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne, akcje miejskie oraz prowadzi działalność wydawniczą i dokumentacyjną. W Mediotece – cyfrowym archiwum DSH – gromadzone są źródła dźwiękowe, ikonograficzne i filmowe (archiwalne fotografie, relacje świadków, filmy dokumentalne).

DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m.in. Instytutem Studiów Politycznych PAN, Instytutem Pamięci Narodowej, Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmemim. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu, Uniwersytetem Warszawskim, Polską Agencją Prasową. Na wszystkie wystawy, pokazy i inne imprezy organizowane w DSH — WSTĘP WOLNY.

Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20
00-324 Warszawa

Wakacyjna historia
weekendowe kino plenerowe Domu Spotkań z Historią
16.07–28.08.2011
skwer im. ks. Jana Twardowskiego

Dodaj komentarz