• 2011-07-16

Thriller. It’s not only a movie we Wrocławiu

22 lipca 2011 roku o godzinie 18.00 w Galerii SIC BWA we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Thriller. It’s not only a movie.

Leszek Knaflewski "Cement" - materiał udostępniony przez organizatora

Leszek Knaflewski "Cement" - materiał udostępniony przez organizatora

Wystawa towarzysząca 11. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu Nowe Horyzonty 2011 Thriller. It’s not only a movie balansuje na granicy różnych gatunków i kontekstów. Z jednej strony widzowie będą mogli zaobserwować wzajemne zależności filmu i nowych mediów, z drugiej – doświadczać prac operujących stanem niepokoju, napięcia, podniecenia, skrajności.

W 2010 roku grupa Bergamot ogłosiła konkurs na ideę lub scenariusz performance’u skierowanego do szerokiej publiczności. Najciekawsze scenariusze są realizowane przez artystów. W ten sposób powstają prace z cyklu Praca Organiczna.

Izabella Gustowska w pracy Sztuka trudnego wyboru, będącej częścią monumentalnej multimedialnej realizacji Life is a story, sięga po materiał filmowy. Z dziesiątków cytatów artystka tworzy fresk składający się z videoprojekcji oraz lightboksów. Prace można porównać do kolekcji motyli, w okrągłych lightboksach artystka uwięziła zbiór archetypicznych ludzkich zachowań, gestów i emocji. Dzięki temu możemy do woli przyglądać się temu, co ulotne, nieuchwytne.

Obiekt Leszka Knaflewskiego Cement przedstawia przywiązanego kablami do fotela biurowego, ubranego w garnitur, mężczyznę. Na głowę postaci została założona torba ze sklepu z bielizną, na szyję – zawieszony monitorek wyświetlający krocze przykryte materiałową maską, do której został przystawiony mikrofon. Praca sprawia, że czujemy się detektywami na miejscu świeżo dokonanej zbrodni. Musimy wytężyć zmysły oraz intelekt, żeby poszlaki pozostawione w galerii odsłoniły przed nami intrygującą historię wydarzeń.

Bohaterem innej pracy Knaflewskiego Martwy artysta to dobry artysta z 2003 roku jest głowa przedwojennego manekina, którą artysta nabył w Rudzie Śląskiej od właściciela sklepu z czapkami.

Nadałem mu imię Gustaw, a następnie zabrałem do Poznania i tak już żyjemy pod wspólnym dachem ponad dziesięć lat. W moim filmie martwy artysta przeciąga mnie na swoją stronę, do tego stopnia, że rysy mojej twarzy upodobniają się do przedwojennego aktora. Dźwięk do filmu nagrałem używając instrumentu zwanego trumną elektryczną, ten obiekt również odgrywa symboliczną rolę w filmie.

Praca Aleksandry Ska Spinka 1 2009, przywodzi na myśl klimat z filmów Davida Cronenberga. Zostaje tutaj zatarta granica pomiędzy ciałem a przedmiotem. Mamy do czynienia z hybrydą – gigantyczną kolią złożoną z dziesiątków różnego rozmiaru kulek przypominających ludzkie główki. Fetyszyzacja sprawia, że przedmiot ożywa i zyskuje władzę nad człowiekiem, prowadzi do zastąpienia rzeczywistości poprzez uzależniające fantazje.

Dominik Lejman w pracy Dead Trap wykorzystuje cytat z japońskiego horroru o takim samym tytule. Tym razem bezcielesne medium filmowe zostaje zderzone z namacalną fakturą malarską. Płótno w połączeniu z wświetlonym materiałem sprawia wrażenie czarnej otchłani, korytarza, tunelu, na końcu którego światło nie jest zbawien-nym wyjściem lecz śmiertelną pułapką.

Swoistą kropką nad i tej wystawy jest jedna z najbardziej rozpoznawalnych prac Natalii LL Czaszka z 1995 roku. Artystka udekorowała symbol przemijania, zadumy i melancholii sztucznymi kwiatami anturium. Włożyła w usta czaszki dorodnego banana, przeciwstawiając w ten sposób ludzkiemu przemijaniu nieśmiertelność sztuki oraz bezkres rozkoszy.

Wernisaż: 22 lipca 2011 roku o godzinie 18.00.
Wystawa czynna do 8 sierpnia 2011 roku.

Galeria SIC / BWA Wrocław
Pl. Kościuszki 9/10 
Wrocław

Dodaj komentarz