• 2011-07-16

Pospolite ruszenie – rusza konkurs na projekt elewacji

15 lipca 2011 r. rusza konkurs w ramach akcji Pospolite ruszenie, który jest szansą, by szary blok stał się płótnem. Pospolite ruszenie to projekt wrocławskiego artysty i performera L.U.Ca, z gościnnym udziałem warszawskiego rapera Sokoła – ma na celu poprawę estetyki miast i osiedli, chaotycznie odmalowywanych w kolorowy trąd i pastelowe pawie.

Pospolite ruszenie - logo (z materiałów organizatora)

Pospolite ruszenie - logo (z materiałów organizatora)

Artyście, dzięki otwartości spółdzielni Wrocław–Południe i wsparciu lokalnej gazety udało się zdobyć blok, który odmalowany zostanie zgodnie z propozycją zwycięzcy konkursu.

Spółdzielnia Wrocław–Południe na osiedlu Huby, planuje ocieplenie czterokondygnacyjnego budynku przy ul. Przestrzennej. Elewacje budynku mają około 70 metrów długości, a szerokość ścian szczytowych to 12,5 metra. Te wymiary dają olbrzymie pole do popisu – może tu powstać monumentalny obraz, który sprawi, że blok przestanie być anonimowym bunkrem jakich znamy tysiące.

To niezwykły moment, w którym spółdzielnia miejska daje przykład przezwyciężenia stereotypu tragicznego stylu, który poprzez bierną znieczulicę społeczną zawładnął dosłownie całym krajem – mówi L.U.C.

Swoje projekty mogą zgłosić zarówno architekci, jak i artyści plastycy, a nawet osoby, bez profesjonalnego wykształcenia, ale za to mające wizję jak ożywić z gustem smutne i nijakie elewacje.

L.U.C. (zdjęcie z materiałów organizatora)

L.U.C. (zdjęcie z materiałów organizatora)

W jury zasiądą oprócz L.U.Ca i przedstawiciela społeczności bloku także: Beata Urbanowicz, plastyk miejski, Jarosław Trybuś – historyk sztuki i krytyk architektury, a także artyści: prof. Paweł Jarodzki, autor komiksów i szablonów, założyciel grupy Luxus, dyrektor artystyczny wrocławskiego BWA, Jakub Stępień aka Hakobo – jeden z najbardziej znanych współczesnych polskich projektantów, oraz Adam Tunikowski – grafik i designer z agencji Juice.

O wyborze projektu dekoracji bloku decydować też będzie Józef Śnieżek, prezes SM Wrocław-Południe, któremu zawdzięczamy już powstanie bloku na osiedlu Gaj. To tu poprzez zawieszenie kilkumetrowych chmurek L.U.C z grupą Per4m zamienił blokowisko w minikomiks.

Autorskie koncepcje wykonane przez jedną, lub kilka osób można nadsyłać najpóźniej do 31 sierpnia, do godz. 23:59. Należy je przesłać pocztą elektroniczną na adres: kontakt@pospoliteruszenie.com, wpisując w temacie e-maila: blok na przestrzennej.

15 lipca–31 sierpnia 2011 r.
Pospolite ruszenie

Dodaj komentarz