• 2011-07-15

Filmowy portret braci mniejszych na ekranie Iluzjonu

Od 15 do 31 lipca 2011 roku w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej w Warszawie będą prezentowane filmy z cyklu Filmowy portret braci mniejszych.

W przeglądzie tym zgromadzono dwadzieścia tytułów, których bohaterami są zwierzęta. Są to zwierzęta ukazane w specyficzny sposób: jako istoty wkraczające w życie ludzi i zmieniające je na zawsze, tak jak się to dzieje w filmach Trzy kolory: czerwony Krzysztofa Kieślowskiego, Duże zwierzę Jerzego Stuhra czy Marley i ja Davida Frankela.

To zwierzęta będące prawdziwymi i często jedynymi przyjaciółmi ludzi, jak pies Umberto D. ze słynnego obrazu Vittorio De Sici, koń z Białej grzywy Alberta Lamorisse’a czy kundel Bukiet ze wstrząsającego debiutu Sławomira Fabickiego Męska sprawa, ale również stanowiące dla nich zagrożenie w swym naturalnym środowisku, jak w filmach Zatoka delfinów (reż. Louie Psihoyos), Niedźwiadek (reż. Jean-Jacques Annaud).

Jednocześnie przegląd jest przyczynkiem do zastanowienia się nad stosunkiem człowieka do zwierząt oraz do natury w ogóle.

W przeglądzie zaprezentowane zostaną zarówno filmy fabularne, jak również dokumenty i animacje.

15–31 lipca 2011 roku
Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej
Biblioteka Narodowa
al. Niepodległości 213, wejście A

Dodaj komentarz