• 2011-07-14

Otwarcie wystawy Pocałuj mnie w pierścionek

W dniu 14 lipca 2011 r. o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Bogusława Bachorczyka Pocałuj mnie w pierścionek. Wystawa potrwa do 28 sierpnia 2011 r.

Bogusław Bachorczyk, Pod papugami, 2011

Bogusław Bachorczyk, Pod papugami, 2011

Pocałuj mnie w pierścionek to wystawa-eksperyment. Każdy zakamarek, każdy element kryjący się w przestrzeniach galerii mówi równocześnie o subiektywnej jak i zbiorowej próbie zdefiniowania tego, czym jest ojczyzna, naród, męska mitologia.

Bogusław Bachorczyk jest malarzem, rzeźbiarzem, artystą wideo i fotografem. Anektuje przestrzenie miejskie, a swoje mieszkanie przerobił na eksperymentalną, poddawaną ciągłej przemianie instalację. Każda aktywność służy temu, by jak najdotkliwiej móc odwzorować własną wizję rzeczywistości. Jego sztuka tworzy scenę, na której główną rolę odgrywa męskość, kultura, dom, wychowanie.

Bachorczyk oddaje się na co dzień próbie zdefiniowania tych problemów. Jest równocześnie poetą myślącym o przestrzeni galerii jak o obrazie oraz powieściopisarzem, dla którego niezmiernie ważna jest narracja, sfabularyzowana historia o dorastaniu, nieuchronnemu przeobrażaniu się w mężczyznę, dystansowaniu się od własnej rodziny, historia o wychowaniu i katolicyzmie.

To sztuka zgłębiająca w nieznany do tej pory w Polsce sposób genderowe rewiry męskości, która ponownie odkrywa zapomniane przez nas formy tresowania, jakimi byliśmy poddawani w dzieciństwie, ubieranie ciała w kulturowe, rzadko kiedy dopasowane do niego stroje.

Bogusław Bachorczyk (ur. 1969, Sucha Beskidzka) – studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni prof. Włodzimierza Kunza, 1998). Od 2002 roku pracuje jako asystent w krakowskiej ASP. W 2011 roku uzyskał doktorat. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Bogusław Bachorczyk Pocałuj mnie w pierścionek
14.07-28.08.2011 r.
Wernisaż: 14 lipca 2011 r., godz. 18.00

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Pl. Szczepański 3a
Kraków

Dodaj komentarz